Sy snödräkt i vit etaproof bomull - beställa tyg

Jag funderar på att sy min egen snödräkt (Anorak + byxor) och är lite inne på att beställa vit etaproof bomull (samma som klättermusen använder i tex Einride).

Det är inte helt grattis och jag funderar på om det är någon annan som är intresserad av att sy en snödräkt eller liknande i samma material. I så fall kanske man kan spara lite på att beställa tillsammans. Det vore förstås även kul med lite informationsutbyte med andra som sytt liknande vinterplagg.

Om någon är intresserad av att vara med på beställning av tyget (alltså vitt etaproof bomull 200 g/m2) så skicka meddelande till mig eller skriv i den här tråden så tar jag kontakt.
Det skulle i så fall underlätta om du finns i Stockholm eller möjligen Luleå..men jag kan förstås även skicka vidare inom Sverige.

Upplägget och materialets lämplighet har jag kanske inte tänkt igenom helt så tips och synpunkter mottages alltså tacksamt. : )
 
Det beror på hur du gör i snön, åker du skidor ovanpå utmärkt, gräver du snökor mindre väl lämpad.
Det finns ju skäl till att FM övergav vindtätt bomull och gick över till syntettyg. Den bästa kombinationen för ego var syntetbyxor och FMs gamla anorak i vindtät bomull. YMMV
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Vad jag vet så här långt...

Jag har haft mejlkontakt med:

http://www.stotzfabrics.ch/outdoorstoffe/outdoorstoffe_en.html

Så här säger de om en beställning på 6 m x 1,5 m:

"The cost for you will be as follows:

Material 133 EUR

Transport/Customs 67 EUR

Sum 200 EUR

VAT Sweden 25% 50 EUR
Total cost 250 EUR

Delivery can be done within 2 – 3 days. We will ask for advance payment."

Det är förbannat dyrt material men å andra sidan så är jag väldigt nöjd med min Klättermusen Einride som är gjord i Etaproof. Det är jävligt snyggt också (viktigt för vintercamo....).

Mina beräkningar på hur mycket tyg som behövs är sannolikt i överkant (byxa + anorak) men jag har än så länge inget mönster utan höftade lite.

Just nu lutar jag nog åt att lägga ner projektet tillsvidare. Ska ut och jaga toppfågel i slutet av januari och det kommer inte finnas så mycket tid för experimenterande. Jag funderar lite på att krypa till korset och beställa en M90 Snödräkt. Kanske är bättre... Men om fler visar intresse så kanske jag få tillbaks modet att försöka sy en egen!
 
Du behöver väl inte sex meter för en snödräkt? Inte mer än fyra om du har lite skärningar och är rationell vid lägget.

Och varför etaproof? Går väl likabra med poplin eller gabardin? Ventile är nog billigare och är samma material som etaproof. Dessutom inom eu
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips