Sveriges vackraste platser

Vackra

jordbruksmarker finns på många ställen. t ex runt Storsjön i Jämtland, Dellensjöarna i Hälsningland, Siljansbyggden m fl i Dalarna, Sörmland spec kring Likstammen och Båven, På många ställen i Småland, Västergötland, Bohuslän Halland och Skåne. Glöm inte Sveriges trädgård Blekinge.

Skogar och mossar över hela landet kan erbjuda fina motiv liksom alla vattendrag. Finns oändligt många bra svar på frågan.

Titta i tråden Gissa Position för vackra platser i fjällkedjan.

Thure
 
En bra fotograf kan göra nästan vilken plats som helst vacker, speciellt i rätt ljus och rätt tid på året. Läs till exempel Sveriges Nationalparker av Claes Grundsten. Mängder av fina och inspirerande bilder på några av våra vackraste platser.

Mitt bidrag till diskussionen får bli valfri skånsk lövskog en solig dag i oktober när ljuset glittrar i de gula och röda löven. Fina exempel är Nackarpsdalen och Skäralid på Söderåsen.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Med risk att jag hamnat i fel län:
Visby för Gotland.
Alvaret för Öland.
Brösarps backar för Skåne.
Kinda för Småland.
Inre Halland för Halland.
Billingen och Hornborgasjön för Västra Götaland
Koster för Bohuslän.
Godegårdsområdet för Östergötland.
Norra Klarälvsdalen för Värmland.
Tiveden för Närke.
Trosa för Södermanland.
Salbohed för Västmanland.
Stockholms skärgård för Uppland.
Fulufjället för Dalarna.
Wij trädgård för Gästrikland.
Sånfjället för Härjedalen.
Höga kusten för Hälsingland.
Döda fallet för Medelpad.
Bunnerfjällen för Jämtland.
Ångermanälven för Ångermanland.
Finnfors för Västerbotten.
Tornedalen för Norrbotten- nej jag ångrar mig. Skärgården och isen söder om Luleå.
Och...hmm...Lappland. Den är inte lätt. Tror jag väljer en bilburen resa på väg 95 ner i Junkerdalen och de sugande, enorma dalarna på den Norska sidan. Helst sent i September.

Sen när ligger Höga kusten i Hälsingland?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips