Sverige-Schweiz och vidare?

Hej.

jag har last i flera tradar men befinner mig utomlands och har mycket sporadisk tillgang till internet.
jag och min Fru tanker cykla till sommaren, juni-Juli antagligen. Varmt, ja.
Vi startar i Goteborg, kungsten.
Planerna ar att ta sig till Bern och Basel i Schweiz. stanna dar och umgas i en vecka. sen kanske ta ytterligare nagon nagra veckor.
vi har inte brottom, det kan ta 6-8 veckor om det vill sig.
stjartarna behover cyklas in, sen tanker vi oss att cykla upp emot 10 mil om dagen innan det blir for brant. da cyklar vi mindre.
har nagon tips pa rutt? kanske stader, berg, floder som kan vara varda att cykla forbi? kanske stanna ett par dagar? Vi vill halla oss pa mindre vagar. Vi taltar och har eget kok med oss. detta for att halla lag budget. vi cyklar med vaskor. ingen karra.
planen ar att ta tag eller buss hem. da skall cyklarna med. kanske i en box av nagot slag?

kom garna med tips.
Kartor som kan vara bra i planerings stadiet, var man kan kopa dem osv.

allt tages tacksamt emot.

Mvh Hannes & Nora
 
Om ni väljer att trampa rakt söderut mot Schweiz rekommenderar jag att ni cyklar genom Alsaces och Route du Vin. Ett fantastiskt område med vingårdar och hundratals byar med hus i korsvirkesstil. Sträckan går mellan Strasbourg och Colmar vilket är ganska nära Basel.
Ett annat tips är att trampa genom forna Östtyskland. Finns enormt mycket att vila ögonen på i denna del av Europa. Städerna vid Nordsjökusten, Berlin, Potsdam, slotter Moritzburg, Dresden och mycket mer.
Har ni sedan obegränsat med tid ska ni ta er runt Adriatiska havet. Kommer ni ner till Trieste har ni vackra halvön Istrien (Slovenien/Kroatien), Kroatien, Montenegro, Bosnien, Albanien (Underbart land!) och Grekland. Från Patras i Grekland tar ni sedan färja över till Bari eller Brindisi och följer enormt vackra Adriatiska kusten på den italienska sidan norrut.
Det finns färjor på flera platser mellan Italien och forna Jugoslavien, så beroende på er agenda kan ni kombinera rutten hur som helst.

Vill ni ha det absolut bästa av Europa tar ni ett flyg direkt ner till någon av platserna runt Adriatiska havet och cyklar runt. Det bör ta ungefär fyra - sex veckor beroende på hur ni lägger upp er rutt. Ni kan exempelvis starta och avsluta i Aten.

Finns foton från min blogg (etapp 1 - 40) från Adriatiska havet och östra delen av Europa.

Lycka till med planeringen!
Anders Forselius
www.metrobloggen.se/samborombon
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
tack..

tack anders.

just nu haller jag pa att leta efter en karta att anvanda for planeringen... inte helt att hitta bra karta over europa i tanzania. men det skall ga.

vi ar mkt tacksamma for tipsen. skall ta dem med i planeringen, byarna med vingardar later extra spannande.

nu kanske vi cyklar ner och cyklar hem ocksa, da kan man ju se annu mer.

tack Hannes
 
Vi cyklade i andra riktningen från Zurich till Östersjön för ett par år sedan. Fantastiskt trevlig cykling längs med floder och kanaler. Först ner till Rhen och Bodensjön, lokaltåg upp i bergen och så följde vi floden Neckar norrut. Sedan tåg över till floden Werra som vi körde genom fd. östtyskland ner mot Hahn Munden där vi växlade över till floden Leine. Sedan över Luneburger heide till Travemunde.

Vi har även kört åt andra hållet men inte till Schweitz då utan i Alsace svängde vi in i Frankrike och fortsatte ner till Medelhavet. Om man kombinerar dessa båda resor till en som passar era önskemål och som till stor del följer de makalösa tyska cykellederna (titta på adfc.de och beställ de mycket bra cykelleds-guiderna på tyska amazon.de) så skulle det kunna bli följande:

Båt Trelleborg - Travemunde.
Alte Saltz-kanal ner till Launeburg.
Korsa Luneburger heide till floden Weser
Weser radveg upp till Hanh Munden
Fulda Radveg upp till Fulda
Korsa över till Rhein radveg vid Mainz
I Heidelberg kan man välja Rhein radveg antingen på Franska sidan (mycket fin enligt vår erfarenhet), på Tyska sidan, eller att istället följa Neckar radveg (makalöst fin).

Om du har lust kan du läsa vår blog från våra cykelturer på falke.nu.

Ni kommer att få en suveränt trevlig tur!
 
tack falke

for all information.

skall ga igenom detta noggrant.
tack for tipsen pa kartorna! sitter med oversikts karta fran ECF, den ar inte sa himla hjalplig faktiskt. men battre an inget.

tack igen.

hannes & Nora
 
Cyklade sommaren 2007 Kiel-Basel-Nice. Anslöt till Weser Radweg inärheten av Nienburg. Följde denna led till Hann. Munden. Därefter söderut via Fulda Radweg såmåningom Frankfurt och sedan ut till Rhein och Rhein-Radweg. Denna cykelled leder som sagt till Basel,tyckte också att franska sidan hade de bättre vägarna.
Vi var mycket positivt överraskade av de tyska cykellederna och alla vänliga och trevliga människor vi träffade på. Mycket positiv upplevelse av Tyskland trots mestadels uselt väder.
I Schweiz finns också ett stort antal cykelleder som är väl utmärkta, vi cyklade längs Nor-Syd rutten som går mellan Basel och Chiasso(ca 360 km)
 
jojo...

jag har nu mer tillgang till internet an vantat.
tack igen! skall kolla pa detta ocksa.
har hittat en tysk som skall hjalpa mig att tolka till sidan adfc.de
hoppas att det gar bra.
tacksam for alla tips!
hannes
 
Om ni inte vill cykla genom sverige och danmark går det biltransportfärjor från Wallhamn på Tjörn till belgien. Det kan ju vara roligare att ta den vägen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips