Svensk ensamseglare hittad levande 80 dygn efter mastbrott

En av mina f.d kollegor som är ute på en ensamsegling sedan i juni fjol har länge varit försvunnen. Ett fraktfartyg har nu hittat honom levande 80 dygn efter ett mastbrott.
Källor
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/stig-raddad-efter-80-dagar-pa-havet_7064309.svd
http://www.dn.se/nyheter/sverige/stig-raddad-efter-80-dagar-pa-havet
http://www.tv4.se/1.2614171/2012/04/18/raddades_efter_80_dagar_pa_havet
http://www.medelhav.se/index.cfm?x=login&referer=http://www.medelhav.se/index.cfm (överst längst till höger)

/Per (som har svårt att hålla tårarna borta)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Imponerande! Måste fresta på ordentligt mentalt att driva runt och egentligen inte kunna göra stort mycket för att ta sig ur situationen.
 
Var och köpte Expressen. Nästan hela löpsedeln (som jag lyckades tigga till mig), nästan hela första sidan och 2 hela sidor i tidningen.
ImageHandler.axd

Även om jag inte litar på tidningar i allmänhet och ”kvällstidningar” i synnerhet, så verkar det jag vet stämma med vad Expressen skriver.

Edit Jag hittar inget på Expressens webbsida :(

/Per
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Vad jag minns så hade han ingen EPIRB och den enda VHF:en (marknadens dyraste) hade gått sönder.

Däremot hade han investerat i en aktiv radardetektor som funkar så att det piper i en summer (så man vaknar om man sover) när ett fartyg som har radarn på närmar sig, och på något slag av display kunde han se bäringen till den som skickar ut radarvågor i luften.

Med reservation för minnesfel, för det var > 2 år sedan han berättade vad som hänt.

/Per
 
Vhf radion är inte alls mycket till hjälp ute på en ocean.
Räckvidd fartyg-fartyg kanske är 50km (räknat på typisk masthöjd mellan segelbåt och containerfartyg.

Uppåt 100km mot bra kustradiostation.

Ni kan räkna här http://www.calculatoredge.com/electronics/lineofsight.htm


Kolla kajakpaddlarens radiohorisont mellan två kajaker , mot kustradiostation.
Dessas höjd kan vara 150 till 300m möh (dock ibland lägre)

Vhf Radio går lite längre än detta då det bryts lite.

Det är mf,plb eller sattcom som gäller
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.