Svensk alpinist död på Mt Cook

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Verkligen tråkigt. Ryktet gick på de sociala medierna. En vän ringde o berätta.
Magnus var ofta nere hos oss i BKK. Isklättra, bodde i stugan.Bodde då o då nere hos vår kiwi. Kommer ihåg nu frågor o tips inför resan.En lugn o nedtonad kille som inte framhävde sig.
RIP Magnus
 
Jag kommer inte ihåg vad som blev den sista gången jag träffade Magnus. Möjligen nere i Bohuslän, eller vad det kanske den där gången vi delade en öl på uteserveringen på Teatercafeet i Umeås? Jag är dock helt säker på att Magnus underhöll mig med dråpliga kommentarer och fantastiska historier.

Däremot kom jag ihåg första gången jag träffade Magnus. Jag och Joakim klättrade i kapp Magnus och Andreas på de avslutande rännorna på Korståget på Presten i Lofoten. De var inte alldeles snabba: Andreas som gick andreman hade just brutit nacken i en skidolycka och kunde inte titta uppåt. Magnus hade för övrigt fallit 600 höjdmeter i ett fall ungefär vid samma tidpunkt som Andreas bröt nacken, men Magnus hade mest blivit snömulad av fallet (i alla fall som han berättade saken).

Många vet att berätta att de sista reporna på Korståget är ohyggligt lösa, men Magnus låg först och de grepp han valde satt fast. Resten av oss följde tryggt efter hans vita spår uppåt.

Nu har Magnus återigen lämnat oss bakom sig. Bara ett vitt spår att följa genom osäker terräng. Jag tänker framförallt på Andreas som återigen var i lag med honom.

Vila i frid Magnus.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.