Stora tält

Jag funderar på att investera i ett tält med plats för 4-5 personer och helst lite utrymme över för packning, helst i absiden. Jag har ett bra tvåmanstält, men med växande familjoch behov känns det lagom med ett lite större tält. Är det någon som har några bra råd och tips? Jag vill gänra ha ett tält som klarar av omständigheterna på en sommar/höstvandring i svenska fjäll, men det behöver inte vara något värstingtält. Låg vikt är naturligtvis bra.


Eftersom jag skall till USA i sommar funderar jag på att köpa tältet där. För det är väl billigare där, eller? Då blir det ett sådant där buckligt kupoltält antar jag. Är de bra? Jag har hört att innertältet reses först och att man liksom slänger över yttertältet efteråt? Blir inte det ganska vått om det regnar? Och vad händer om det blåser?


Alla tips mottages med stor tacksamhet.


Kalle
 

firemaker ()

Gäst
stora tält

Hej.
Vaude,skall ha en del stora familje-tält.
Du kan ju kolla in om du hittar något där.
Lycka till.
MVH Nicklas
 

Ake.Jagervall@astrazeneca.com (Åke)

Gäst
Två mindre !

Skulle jag vara som du så skulle jag satts på ett mindre tält till ( 3 pers ) I vilket fall om du ska ut och vandra då det kan va svårt att hitta en plan yta stor nog att rymma ett 4-5 pers tält.


Med tanke på familjen kan små barn lätt sova tillsammans med föräldrarna i ett tre pers tält och det dröjer nog inte allt för länge innan de vill sova för sig själva !


Har också varit tveksam till den Amerikanska tält uppsättnings traditionen, det är väll lätt ock bli det om man är uppväxt med innertält av bomull som suger åt sig väta som inget annat.
De inner tält som nu anvädes klarar dock väta mycke bättre och torkar fort när tältet väll är uppe.


Lycka till med tält köpar planerna !


Mvh Åke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips