• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Stetind nästa vecka ?

Någon som vill fara dit och klättra nästa vecka reser dit från Västerbotten med bil. Hade tänkt klättra långa lätta leder.
 
Ska åka ned från Tromsö till Stockholm nästa vecka och kan ev vara intreserad av att stanna på vägen och klättra ett par dagar. Inte jätte sugen på att bara köra riktigt enkla leder dock, vilka grader har du tänkt dig? Några speciella leder du funderat på?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Nja ska jag leda så bör jag nog hålla mig till 4-5 särskiljt om det är många replängder. Men är väl öppen för förslag :) är och jobbar i kiruna och glömde föraren hemma så minns inte vad lederna hette som jag hade tittat på men hade ju varit kul att komma ända till toppen :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips