Srömsländan (soft)4-delat

Hej!
Funderar på att köpa ett 4-delat flugspö. Det spö som jag främst tänker på är Strömsländans (soft) 4-delade, klass 4/5. Är det någon som har ett sådant, och vill dela med sig av såväl positiva som negativa sidor beträffande dess egenskaper? Jag är även intresserad utav tips angående andra 4-delade spön.

Tack på förhand/ Jensa
 
Äntligen...

får jag tillfälle att prisa detta spö igen.;)

Kolla http://www.utsidan.se/recensioner/visa.asp?ID=1697

Om du sätter "feeling" framför "de längsta kasten", så finns inget bättre spö, enligt mitt tycke.

Men om kastlängd är det alenarådande för ditt vidkommande, så rekommenderar jag Strömsländan SS, eller Loop Blue Line, som ligger i samma prissegment.

Det är ju alltid fråga om en kompromiss när man väljer utrustning.

Men när spöt är skönt att kasta med och ger långa fina kast och dessutom erbjuder drillningsegenskaper, som ger (som Gunde sa) ståpäls, är valet lätt.:)

/Björn
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tackar!

Tack och bock!

Det var roligt att läsa din recension av Strömsländan.
Eftersom jag just söker ett spö med feeling, bra drillningsegenskaper samt lämpligt för fjällvandring framför de långa kasten känns det utifrån din recension som att det här spöt kan vara ett bra val.

Långa kast kan jag genomföra med mitt nuvarande spö. St. croix Legend klass 6/7. Ett helt suveränt spö för långa kast och lite tuffare väderförhållanden, men fiskarna bör väga mer än 5 hg för att drillningen ska bli en "utmaning".
 
Håll...

till godo Jensa.

Lägg in en recension på ditt spö, så vi får ta del av dina erfarenheter av detta.:)

/Björn
 

Liknande trådar

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips