Spektakulär vandring i närheten av Mälardalen?

avslutat 73229

Avstängd
När jag bodde i Sthlm körde jag till Jotunheimen en gång. Ca 70 mil, så lite längre än 5 timmar, men rätt fina fjäll. Femundsmarka Nationalpark ligger ännu lite närmare. Just nu blir man ju förstås inte insläppt dock.
 

PadjelantaSarek

Avstängd
Jag tycker frågan är fel ställd (men vad vet jag?). Vad som är spektakulärt ligger väl i betraktarens öga. All natur är spektakulär om man bara tar sig tid och gör sig omaket att studera den ordentligt.

Med spektakulära miljöer menar jag höga berg, dalar, jokkar och bäckar. Milsvid utsikt och vildmark. Dvs inte granskog och grusväg längs Södermanlandsleden.

Tänk trion Sarek/Padjelanta/stora Sjöfallet. Jämtlandstriangeln. Höga kusten.

I södra Sverige är Mölle/Kullaberg ett exempel.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

HasseQ

Avstängd
Ge exempel på ett par ställen! :) Jag kan ta en heldag med bilen.
När jag bodde i Sthlm körde jag till Jotunheimen en gång. Ca 70 mil, så lite längre än 5 timmar, men rätt fina fjäll. Femundsmarka Nationalpark ligger ännu lite närmare. Just nu blir man ju förstås inte insläppt dock.
Som Le Troglodyte skrev ovan... Norge. Hardangervidda, Hemsedal, Beitostölen. osv. Man kan köra dit på en lång dag. I Sverige är det tråkigt innan man kommer upp till Sarek och Keb, vilket är mkt längre --- :cool:
 
Hmm. Spektakulärt för mig kan vara det du nämnde. Men även fri horisont, släta klippor och glitter på havet, ejdrar som samlas i klungor och ropar, en tusenårig lav på en sten, en skogsbacke med gamla ekar, blåsippor eller en myrstack i en sydsluttning nu i april. Vad ska man göra sen om man bara kan förundras över det väldiga, det storslagna? Det finns skönhet i närmiljön, även i Mälardalen. Skaffa en lupp, sänk tempot, gå ner på knä eller bara stanna upp emellanåt, andas och se dig omkring. Ursäkta utvikningen, jag måste tyvärr erkänna att rubriken provocerar mig. Tack och förlåt!
 
I Sverige är det tråkigt innan man kommer upp till Sarek och Keb, vilket är mkt längre --- :cool:

Nej, det finns många smultronställen i Sverige söder om det du nämner, gäller bara att hitta dom.

Det finns nog en viss ovilja att dela med sig på forum om sina favoriter, se bara hur det går för ställen som till exempel Blanktjärnaran, pyramiderna och liknande när breda grupper utan rätt naturhänsyn får nys om var dom ligger.

Sen kan jag hålla med om att Norge har mycket mer av det mesta närmare från mälardalen.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips