Sovsäck med öppning för fötterna?

Davs!
Jag har en tendens att ibland bli varm om fötterna och vill då gärna sticka ut dem för att svalka dem. Sen ngn minut senare så vill de in i värmen igen.
Jag har kollat lite i broschyrer och ser ingen med dragkedja ända ner. Visst, jag förstår, isoleringen blir inte så bra om fötterna om dragkedjan går ner dit. Men det finns kanske ngn som funnit på tekniken för att göra sovsäckar för sånna som jag. Dessutom vill jag gärna ha lite svängrum. Såg att Ajungilak hade en bredare modell, men finns det fler på marknaden?
Ser fram emot svar :)
/Annika
 
samma erfarenhet

Jag har samma erfarenhet som dig, vill också kunna sticka ut fötterna. Tror nog att det finns fler skäl till att dragkedjan inte går ända ned/runt fötterna. Och det stavas nog V I K T. Säckarna blir ju tyngre med mer dragkedja och tyg. Tycker att vikten har fått lite FÖR stor betydelse som konkurrensmedel. Trots allt måste ju högst priorietet vara att man har det BEKVÄMT i sin säck.

Ajungilaks breda säckar/eggshape är nog bra för oss med krav på lite mer utrymme. se tråden ang. invändare/medvändare :)

Några tillverkare har säckar med sk. elefantfot vilket kan göra att fötterna får lite mer utrymme och inte blir så varma. Eller testa med en dubbelsäck, eg. en säck med hel dragkedja i en säck utan.
 
Jag med

Jag brukar också ha öppet för att kunna sticka ut fötterna vid behov och det fungerar bra på min North Facesäck, även om blixtlåset slutar 20-25 cm från botten. Jag tycker att den är ganska rymlig också (själv är jag knappt 190 lång och alldeles för tung). Det bästa är ju om man kan provligga innan köp.
 
Stämmer in i kören, även jag brukar sticka ut fötterna på vädring/avsvalning.
Om säcken känns trång så kan man alltid sätta in en expanderkil, så får man en större säck. Kilen finns till flera märken, hör efter hos din handlare.
/Henke
 
Skakar denna tråd till liv igen! Min Marmot hydrogen är toppen på många sätt. Men jag blir sååå varm om fötterna och det är riktigt knöligt att få ut fötterna.

Har någon idag tips på sovsäck där det är lätt att få ut varma fötter?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Montbell har. Kallas half length. I alla fall pa japanska.
Hittar dessvarre bara pa dess japanska hemsida, men de har en hemsida pa engelska ocksa tror jag. Skall kanske lagga till att isoleringen gar bara till en bit ovan midjan.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips