Sommarens vandring

Hej! Vi planerar följande rutt: Vaisaluokta - Kutjaure, sen via broarna mot Kisurisstugan. Därefter till Akkastugan. Eller tvärtom, Vi har gott om tid och vi tältar. Tips på sevärt och fina tältplatser tas tacksamt emot. Vattenfall och forsar har hög prioritet på dagsturer/kvällsutflykter. Jo, jag har lusläst gamla inlägg, men vill ändå ha era tips. Vet ni något om Vuojatstugan?
 
Det stora vattenfallet i Sieberjåhkå väster om Kutjaurestugan är ju givet. Det går en stig nära inpå från leden på södra sidan, men det går även (med viss möda) att klättra upp på nordsidan. Där finns även en perfekt badlagun som jag besökte vid flera tillfällen här. Sedan är Gådotjåhkkå en perfekt och mycket lättbestigen utsiktstopp i området.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
En avstickare till toppen på Boalnotjåhkkå med fin rutomsikt. Gena inte för tidigt bara, mycket vide i den sluttningen, håll upp mot rengärdet. Man kan sedan fortsätta uppe på fjället i sydvästlig riktning och tälta i närheten av småsjöarna ovanför Goasskembákte.

/Hans
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.