Solvear (Lofoten )"lättare" vandringsled ca 2-4 timmar runt.

Hitta fin vandring rundtur .Nära / i Solvear . 1-4 timmar . Barn i 11 års åldern med . Inte allt för krävande men gärna vacker led .

Var är en bra start .Möjlighet att ställa bilen vid starten . Och gärna en vandring där man går runt .

Karta på nätet ? Kart länk ?

😀☀️🏔️
 
Hej!

Inledningsvis kan konstateras att norrmännen inte vandrar på samma vis som vi gör. Vi går platt och långt med mycket packning. De går rakt upp och rakt ner i löparshorts och jympadojjor med en vattenflaska i handen, gärna i storfamilj med hund.

Runt Svolvaer är det ganska branta berg. Jag har inte gått där själv, men upp mot Blåtind och Djevelporten finns flera turer. Den förstnämnda turen har stenlagts av sherpor, imponerande hantverk som man hittar på flera platser. Men jag föreställer mig att bestigningen är ganska lik den i Reine, som jag gjorde med en sju- och en tolvåring plus hustru. Om barnen (och hustrun!) är normaltränade är det inga problem, annat än om någon har anlag för svindel.

När vi var i Svolvaer gjorde vi ingen topptur. Men en fisketur blev det (rekommenderas!).

Lite snällare vandring hittar man t ex från Fredvang i väster och Andenes i norr, men det är några timmars bilresa bort.

Mvh Filip
 
Finns faktiskt rare folk som går platt och länge i Norge också. Lofoten är nog inte så bra för det dock men jag har bara varit där för klättring för länge sen.

Som vanligt är Strava global heatmap bra för att få en översikt över populära turer i ett område.

(Antar att dagsturer, gärna till en topp är vanligare i Norge än Sverige och en orsak till det kan vara att det finns så många berg där många bor eller har hytte. )
 
Svolvaergeita är lätt att gå upp till. För klättra upp behöver man säkra.

Thure

Screenshot_20240618_195228_Maps.jpg
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Vi gick upp på Tjeldbergtind när vi var på Lofoten för några år sedan, barnen var då 7 och 11 och det gick bra. Alla väder och vacker utsikt under några timmars vandring. Ganska brant men inte ohanterligt.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.