Solo-tält

Fundrar på att införskaffa ett enmans-tält. Vill ha ett så lätt som möjligt. Ska använda det vår, sommar, höst och i mellersta Sverige. Har kikat lite på Hilleberg Akto. Är det någon som har erfarenhet av den modellen?
Har sett att det finns ett som heter Eureka Solitaire ($70, http://www.eureka.com). Således mkt billigare. Vet någon om det finns att köpa i Sverige? Någon som vet något om dess kvalitet etc?
Någon som har andra förslag eller vet saker jag bör tänka på?
 
Akto

Sakkunnig; sa:
Har kikat lite på Hilleberg Akto. Är det någon som har erfarenhet av den modellen?

Jag har 2 års erfarenhet av gamla modellen som bara hade två lågt placerade ventiler. Utrymmet är bra för ett såpass lätt tält, jag som är 173 cm kan utan problem sitta upp i mitten av tältet. Absiden är förhållandevis rymlig, packning och leriga kläder samt kök får plats utan problem, skyddad plats för matlagning kan ordnas.

Den gamla modellen hade enligt min mening bara ett problem - kondens. Med den nya modellen har HB lagt till en stor ventil som är högt placerad, så nu har Akto 3 förhållandevis stora ventiler som är bra placerade för genomluftning och utsläpp av varm och fuktig luft. Borde räcka, tycker jag.

Mvh,

J
 
Eureka

Jag har själv letat återförsäljare av Eureka, eftersom jag har ett Eureka Timberlite ?
Hittade inga återförsäljare i Sverige men här är adressen till Europa kontoret för Eureka!

De synpunkter jag har på mitt Eurekatält är:
-Man sätter upp inner- och yttertält separat
-Ingen absib
+Lätt, bra stänger, lätt att sätta upp, bra ventilation

Däremot Eureka solitare eller HB Akto har jag ingen erfarenhet av...

Nåväl, lycka till i ditt val


NIGOR NET
Kabelweg 100
1014 BC Amsterdam

Fon +31-(0)-20-581 85 50
FAX +31-(0)-20-581 85 59
E-mail: info@nigor.net
 
Enmanstält

Jag sålde mitt gamla Akto för att jag upplevde det för trångt samt att jag hade problem med kondens. Jag är 185 och rätt stor.
Mitt val blev ett Nallo 2, som jag är mycket nöjd med.
Tältar oftast sommartid med enbart yttertältet. Men det beror förstås på hur pass myggsäker du själv är.

Go tur

Johan K
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips