Softshell med huva - vilken?

Skall investera i en softshelljacka för allmän användning. Vilken ska jag välja av dessa två?

Tierra Chalten Soft Shell Jacket
Arcteryx Gamma MX Hoody
 
gregerjohansson; sa:
Skall investera i en softshelljacka för allmän användning. Vilken ska jag välja av dessa två?

Tierra Chalten Soft Shell Jacket
Arcteryx Gamma MX Hoody

Både Patagonia och Millet har mycket liknande jackor som väger ca: 2/3 så mycket (och i samma prisklass som Tierran). Millet Touring Hoodie (finns bla på addnature.se & naturkomp i östersund) & Patagonia Ready Mix Jacket (kanske finns på playground i sthml). Har du tillfälle att prova nån av dessa så gör det.

/pimmen
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Huva???

Huva på softisen känns lite tårta på tårta för mej. Om vädergudarna spelar F-N brukar jag ta skalet med huva på mej.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Re: Luva

glanne; sa:
Måste erkänna att en luva är riktigt snyggt även om funkisfaktorn kan diskuteras

Jag skulle nástan vilja pâstâ motsatsen, sâtillvida man inte gillar Fantomen-looken som estetisk förebild.

De flesta softisarna har smâ tajta, elastiska huvor som mest för tankarna till bankrànar-branchen, eller tom rymdvarelse-segmentet... dock, som sagt, dessa trânga smà luvor, som inte gör ráttvisa ens ât den mest klassiska profil, är inte alls fel att trâckla pâ nár det blàser till.
 
luva

nu "snackar" vi citysnobb, även om jag inte är det, lite "hippt" med luvan utanför annan jacka "typ" skal, inga diskussioner angående luvans storlek kontra förstyvningar o vindstrutsform, helt enkelt 80tals coolt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "liksom"
 
gregerjohansson; sa:
Skall investera i en softshelljacka för allmän användning. Vilken ska jag välja av dessa två?

Tierra Chalten Soft Shell Jacket
Arcteryx Gamma MX Hoody
Det beror på i vilka förhållanden jackan ska användas. Chalten är sydd i Schoeller Dryskin Extreme medan Gamma MX är i Polartec PowerShield light. Chalten är således ett bättre alternativ om den ska användas året runt, vid högre tempo och det finns ett hårdskal i närheten. Gamma MX å andra sidan är varmare och passar vintern bättre (jag har själv en utan huva vilken jag hade med mig som enda jacka på dagarna senast jag var i Österrike, dock med en dunväst i ryggsäcken).
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.