Söker vägg i Norge/Sverige

Hej

Tänkte ge mig ut på en bigwalltur i oktober. Kan bara vara borta en långhelg. Är det någon som känner till en trevlig, någorlunda lättillgänglig vägg i norge eller sverige som går att klättra så här dags utan att möta snö och is? Har inte lett värre än 5+ på kil men klättrar 6+ 7- rent tekniskt och kan tänka mig kortare inslag i detta register.

Tack på förhand

/Henrik
 
Nissedal

Hägefjell i Nissedal er et meget bra alternativ. Det ligger i Telemark fylke.

En annen av östlandets klassikere er Andersnatten, som ligger i Eggedal, ca 1,5 timer fra Oslo

Du finner mer info om den på http://www.steepstone.com. Poster du et innlegg og stiller samme fråga der vil du få mange veldig kompetente svar - som også er oppdatert mht snö og is.

Steepstone har også et bra utvalg av förere online

God tur!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Bigwall??

Du menar en långtur helt enkelt. Bigwall är väl mer teknisk klättring och ofta längre än 1 dag. Typ Blåmannen (kort) eller trollväggen i Norge.

Tänk på att det är ofta mycket sämre säkrat på långturer än på kortisar. Kruxen kan vara dåligt säkrade med hyllor under utan att det står något om det i föraren.

Och man blir lite sliten, så om den 12:e repan är en sparsamt säkrad 5+ så kan det vara ganska jobbigt.
 
tusen tack för tipsen snorre! Ska kolla sidorna.

Ture, klättra bort abstinensen istället för att läsa facktidningar, då blir det trevligare att chatta med dig. Med chatta menar jag alltså att i omväxlande ordning skriva in och läsa inlägg på detta forum, bara så att det inte blir några begreppsliga missförstånd ;-)
 
Jag tyckte jag upplyste dig

Jag tyckte jag upplyste dig, men förlåt så mycket killen.

Om du säger att du har klättrat en bigwall så kan det ju lätt missuppfattas.

Och så försökte jag antyda att du kanske inte ska klättra långturer på din maxnivå, men det var kanske lite känsligt.
 
Jam High; sa:
Ture, klättra bort abstinensen istället för att läsa facktidningar, då blir det trevligare att chatta med dig. Med chatta menar jag alltså att i omväxlande ordning skriva in och läsa inlägg på detta forum, bara så att det inte blir några begreppsliga missförstånd ;-)

Fattar inget....bad du inte om råd??? Här ställer vänliga människor (i det här fallet Ture) upp och försöker att tipsa ...om man sedan vill ta åt sig tipset eller inte är en sak...men att slänga ur sig nosiga kommentarer är lite lågt!!

Visa lite stil på forumet.

//P
 
Ok, Ture och P, ledsen om jag upprört er. Inte min mening. Har läst Tures inlägg igen och inser att det går att läsa på flera sätt. Givetvis är kommentarerna bra. När jag läste det igårkväll tyckte jag att formuleringen "Bigwall?? du menar långtur helt enkelt" var skriven i en rätt så dryg ton. Jag tyckte att det var uppenbart vad jag menade, bigwall slank mest med för att det är namnet på forumet, och därför tyckte jag att det var onödigt att anmärka på.
Gillar inte begreppsfascister, vilka det ju finns en hel del av i de flesta subkulturer. Kategoriserade dig som en sådan Ture, vilket var fel av mig. Sorry.

Ha det bra

Henrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips