Söker tipa på enmanstält eller bivaqpåse

Tält / SALEWA MICRA

Helnöjd med mitt Salewa Micra 1695kr ser ut ungefär som ett Hilleberg Niak, visst inte lika exklusivt men inte heller priset, fördel det är i stort sett självstagande, med en liten absid o 2 bågar restid 3,5min o full sitthöjd att utföra div saker, finns hos ADD NATURE COM, visst drömmer om ett HILLEBERG men eftersom andra handsvärdet är GRYMT så får man leta vidare i tältdjungeln, till slut jag ger Salewa Micran 4 tält av 5, med pris ,vikt, kvalite, volym, o vissa bra extra funtioner mm Hans BLEKINGE
 
Förutom mitt Staika (som är underbart vid paddling men inte vad du frågade efter) så har jag ett Jack Wolfskin Gossamer. Obetydligt större än ett bivytält men betydligt bekvämare och plats för lite kläder m.m. inne i tältet. Dessutom går det att rulla ihop yttertältet lätt och få ett insektssäkert nät/mesh-tält när vädret är bra. Lätt att slå upp och fordrar inte mer än tre pinnar/stenar. Litet och smidigt - 1,5 kg. Jag har lagt in en recension om det här på Utsidan.

/Lennart
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Helsport Snota

Jag sover sedan många år i ett Helsport Snota (av mina kompisar kallat sarkofagen) vid ensamturer i skyddad terräng.

Det väger bara dryga halvkilot.

Nackdel måste ha packningen utanför och tillgång till en buske för att hålla upp fotändan. Avrådes för klaustrofobiker.

Fördel väger väldigt lite.

Kollade Helsports hemsida om de ännu har något liknande, motsvarande Snota fanns ej. Men deras Stetind 1 såg intressant ut och väger 1,5 kg.
[Ändrat av klippen 2004-12-04 kl 09:26]
 
Stora kondensproblem i små tält.

Hej,
jag har inte något speciellt tips, men jag har egna erfarenheter med enmanstält...och dessa var inte så lyckade. Mitt enmanstält ser så här ut:
wb11101-.jpg

wb11101a.jpg

Tältet här ovan är ett "fourseasons", jag har ett "Walrus" som ser likadant ut.
Problemet har alltid varit kondensvattnet -- hur mycket jag än vädrade ut och ventilerade: tältet och allt som fanns därinne blev så pass blött att det knappast går att använda under någorlunda torra sommarförhållanden och definitivt inte i den kalla årstiden där man inte kan torka grejorna.
Vi har tidigare diskuterat just denna kondensfråga, men jag skulle gärna vilja ta tillfället och fråga återigen hur ni fixar det, framför allt om ni
a) äger ett lika litet tält
och
b) är ungefär 2 m långa, så att ni nätt och jämnt ryms i det ifrågavarande lilla tältet.

Hälsningar,
/Georg
 
Re: Stora kondensproblem i små tält.

sachsaren; sa:
Hej,
jag har inte något speciellt tips, men jag har egna erfarenheter med enmanstält...och dessa var inte så lyckade. Mitt enmanstält ser så här ut:
wb11101-.jpg

wb11101a.jpg

Tältet här ovan är ett "fourseasons", jag har ett "Walrus" som ser likadant ut.
Problemet har alltid varit kondensvattnet -- hur mycket jag än vädrade ut och ventilerade: tältet och allt som fanns därinne blev så pass blött att det knappast går att använda under någorlunda torra sommarförhållanden och definitivt inte i den kalla årstiden där man inte kan torka grejorna.
Vi har tidigare diskuterat just denna kondensfråga, men jag skulle gärna vilja ta tillfället och fråga återigen hur ni fixar det, framför allt om ni
a) äger ett lika litet tält
och
b) är ungefär 2 m långa, så att ni nätt och jämnt ryms i det ifrågavarande lilla tältet.

Hälsningar,
/Georg

Min erfarenhet med småtält begränsar sig till HB Akto, den gamla och den nya modellen och HB Unna.

Det gamla Aktotältet hade bara ventiler nära marken och därför blev det ofta mycket kondens i vindstilla väder. Jag kvartade ofta i GT-överdrag för att hålla sovsäcken torr i detta tält.

Det nya Aktotältet med en högt placerad ventil och Unna-tältet har bara marginella kondensproblem - Unna-tältet är dessutom stort nog att vara i utan att slå i innerväggarna.

Så det blir till att sova i något vattentätt eller skaffa ett tält med bättre ventilation då :).

//J
 
Hejsan Georg.

Jag har ett lika dant tält fast från Eureka!

Kolla här (Model Moonshadow Solo): http://www.eurekaeurope.com/en/tents.php?group=2&product=5

Tältet har ett löst yttertält som man spänner fast över innertältet om det är dåligt väder. Poängen med ett löst yttertält är att man (efter en kondensrik natt) enkelt kan dra av yttertältet och torka bort all kondens, och därmed lämna resten av tältet intakt och tort.
Eureka tältet har jag använt i ungefär hundra dagar i de flesta väderlekar och det har fungerat OK när det gäller kondens i innertältet, i.o.m. det lösa yttertältet har det faktiskt aldrig varit mer än små fuktigt, om jag tänker efter.
Däremot så är det ju extremt svettigt att göra något i så små tält..laga mat på armbågarna är ingen höjdare precis.

:)
 
Blekingepaddlare; sa:
Vad finns det och vilka är bra vill ha den dels för ensamvandring året om dels för ensamkajak

nu vet jag inte om du redan löst problematiken.
men jag svarar ändå.

Det finns ju ett antal olika tält lösningar.
typ hilleberg Jannu som kan vara en lösning.
själv kör jag med ett staika och är ensam.
har inte varit ute med det i kajak ännu, men det köptes för det användningsområdet.

Observer Gore-Tex Bivy-bag
finns på http://www.militaryshop.se men personligen anser jag den vara för dyr för att vara intressant.

Har du testat ensama vargen ?
ganska lätt att sätta upp i Stockholms och Blekinge skärgård. snabbt o trevligt mot regn o rusk
men kan vara lite jobbigare på västkusten.
(klipphällarna är ganska olika.)
2 linor och 3 mellanstora stenar.
och på sommaren sover du rakt av i sovsäck, eller sovtäcke.
vinter/vår/höst är det trevligt med ett tält.


lycka till
 
Mckinley

Jag har några års erfarenhet av Mckinleys enmanstält. ANvänt det både i samband med cykling och paddling. Tältet är en mycket bra kompromiss mellan olika önskemål. Det är lätt (0,9 kg) och tar liten plats (ca 1,5 liter). Använt det under bl.a. en regnig Lofotencykling med gott resultat. Kondens uppstår naturligtvis men ett stort myggnät minskar besvären. Absiden är nästan obefintlig så all packning måste vara utanför tältet.
Det var också ett lågt pris. Ca 1000 kr för fem år sedan.
 
hej...jag kör på en bivak från mac-pac...som är en helårs grej och väger typ 500gram...helt suverren...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips