Söker tipa på enmanstält eller bivaqpåse

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jeg bruger et Hilleberg Nallo 2GT når vandrer alene. Det vejer og fylder næsten det samme som et "normalt" enmandstelt men der meget bedre plads.
 
Hilleberg?!

Hillebergs bivanorak funkar utmärkt, givetvis beroende av vilken komfort man söker. Lätt och multifunktionell. Men är vi paddling har man ju plats då skulle jag satsa på ett riktigt tält.
Lycka till!
 
Re: Recon kanske

Kilroy; sa:
Hittade dena sida på recon.

finns lite olika alternativ

http://www.recon.se/Sovsackar/Micro Tent.htm

/Mattias


Carinthia's bivackär i och för sig rätt trevlig å sova i, men drygt 6 lakan för en liten bivack är vansinnigt mycket pengar.
Finns många alternativ som är mer prisvärda om man nu är intresserad av det.
Kolla in http://www.vaude.de som har en riktigt fin bivack för ca 1700:-
Eller http://www.biblertents.com - ganska dyra... men sjukt fina!
Kolla in black diamond också på http://www.bdel.com/

Detta bland många andra...

// Lars
 
Ensamtält

Hillebergs Unna är ju ett litet enmanstält. Lätt, 2,1 kg och borde passa för paddling också då det ju är helt självstagande. Men som alla Hilleberg ganska dyrt.

Mats
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Akto!

Som renlärig "Hilleban" kan jag inte göra annat än att rekommendera Hilleberg Akto. Ett helt fantastiskt litet tält som gör mig alldeles förtjust varenda gång jag slår upp det! Visst, det kostar, men dyrt är det inte.
För vandring är det perfekt, men om det passar för kajakturer vet jag inte. Paddlare brukar väl vilja ha självstagande tält, tror jag, och det är ju inte Akto.
 
Unna

Även jag kan rekommendera Unna till solopaddling. Köpte ett i vintras och har använt det ett tiotal paddelnätter i år. Den lilla markytan som krävs för uppsättning i kombination med att det är självstagande gör att antalet möjliga lägerplatser växer exponentiellt jämfört med ett större tält. Det är helt enkelt jäkligt lätt att hitta lägerplatser för ett Unna eller motsvarande.

Utrustningen rymms bra i innertältet och i yttertältet. Matlagning funkar fint inne i tältet, i alla fall med gaskök. Hög mysighetsfaktor och lätt att värma upp pga liten volym.

Jag ser inte riktigt vinsten på att köra bivacksäck eller liknande vid paddling, då vikt och volym sällan är något problem.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.