Söker följeslagare från Halmstad med omnejd!

Hej!
Tillsammans med en vän har jag vandrat södra delen av Hallandsleden.
Nu kan hon inte följa med längre och det är jag och hunden som får ge oss iväg själva.
Det som lockar mest är leden "kust till kust" eller norra delen av Skåneleden.
Tyvärr är jag lite feg och skulle behöva sällskap av någon mer, utan tassar...
Givetvis är det strängt att vandra och min tanke är att vandra en etapp ena dagen, sova i vindskydd på natten och sen vandra en etapp till dag två. Sen åker man hem och vilar en vecka innan man ger sig iväg igen ;)

Låter det här intressant? Vill du bli min följeslagare?
 
Det låter intressant. Är en tjej som bor utanför Halmstad och saknar någon att vandra med. Vi kanske kan börja med en dagstur någonstans och se hur det stämmer. Annars gör jag gärna flerdagarsturer i vindskydd.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tjo.
Tycker med detta låter intressant. Har funderat länge på att börja beta av hallandsleden, men känner ingen som är direkt intresserad som jag inte är ledare för i friluftsfrämjandet (ungdomar 14-16 år). Å fjällen är alltid så rackarns långt bort. ;-)

Bor öster om halmstad, 31 år och är rätt anpassningsbar angående etapper och boendeform.

/Pierre
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips