Söker efter artikel om mtb längs Skåneleden?

Snackade med en kompis som sade sig ha läst en artikel om någon som cyklade längs skåneleden på mtb. Han mindes dock inte vilken tidning det var.

I artikeln fanns bl.a. tips på var leden var som bäst att cykla på. Det är dessa tips jag är nyfiken på och undrar om det är någon som känner igen artikeln och vet vem som publicerade den?

/Johan
 
Skåne leden

Hej vill minnas att det var i Ute Magasinet under fjol året. Maila till: utemagasinet@milvus.se och fråga, jag hittar inte artikeln bland de nr jag har framme (årets nr).

Marcus
 
Österlen

Det kan stämma. kan tänkas att jag och Mippe tänker på en artikel om cykling i österlen, inte skåneleden.

Marcus
 
Kan ju va så,men om jag inte missminner mig så cyklade dom ngn etapp på skåneleden,tror tom att det var den etappen längs med verkeån...Men är inte 100% säker....
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Icke!

Om du menar artikeln "Vårens skönaste cykling" i Ute 3/01 s 58 - 62 så finns det inte ett ord om cykling på Skåneleden. Kolla själv!

Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips