snöläget Tjeuralako, Vistas, Nallo

Hej

Jag tänkta ta mig över Tjeuralako ner till Vistas och vidare till Nallo-Sälka i slutet av denna vecka, vet något hur det ser ut där just nu? Går det att ta sig fram eller är det för mycket snö?

Tack på förhand
 
Mellan Nallo och Sälka var det mycket snö veckan efter midsommar. Den 25 juni gick våra ungdomar där och startade halv sju från Nallo för att kunna gå på skare en bit. Det var jobbigt men inte omöjligt, dock blev de blöta om fötterna. Stugvärden i Nallo hade uppmanat dem att vända tillbaka till Vistas.
Vistasdalen helt ok att vandra, myggen har kommit där.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips