Snöläget i Härjedalen?

Någon som vet om det går att vandra i trakterna av Helags och Sylarna nu till helgen, eller är det för mycket snö?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hej

Jag var ute och vandrade i helgen som var. Gick från Ljungdalen upp mot Gråsjön och sedan tillbaka via Dunnsjön ner till Ljungdalen. Det var endats mycket snö på över 1000 - 1100 m.ö.h. Men det var ändå fullt möjligt att vandra om man sökte sina vägar över barmarken och gick över vissa snö fält.

Några jokkar var mycket vatten i och vi fick söka oss andra vägar. Men med en stav hade vadet varit fullt möjligt.

In mot Helags och Sylarna såg det ut att vara mer snö.

Räkna dock med att kommer det nederbörd på högre höjd så är det troligen snö som kommer :)

Nätterna var kalla, ner mot - 5 grader.

Det är en härlig tid att vandra.

Mvh

Jimmy
 
Jag kom precis tillbaka från en tur i västra Oviksfjällen i Jämtland och de är definitivt open for business. Där var endast mindre snöfält, det var ganska mycket vatten men inte så att det var besvärligt. Det snöade visserligen ganska mycket men det smälte direkt på marken. Vädret var med andra ord inte så trevligt men det kan ju skifta väldigt fort.
 
helags sylarna

Någon mer som varit ute nyligen?
Funderar på helags till midsommar. Vet att början juni brukar frosta, och kyl/regn.. men till midsommar? lossnar det? Att stf öppnar 22/6 borde säga något.. eller?

/Peter
 
Re: helags sylarna

donpedro; sa:
Någon mer som varit ute nyligen?
Funderar på helags till midsommar. Vet att början juni brukar frosta, och kyl/regn.. men till midsommar? lossnar det? Att stf öppnar 22/6 borde säga något.. eller?

/Peter

Kom tillbaka idag från Anaris. Det snöade/haglade en del så visst kan det vara lite kallt men det ligger inte kvar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips