Snö i Pyreneerna

Har tänkt en expedition längs GR11 i Pyreneerna, kust till kust. Har en fråga obesvarad; hur ser snöläget ut från typ den 15 Maj längs GR11. Vad skulle kunna vara en rimlig tidsåtgång om man är vältränad och går med 20 kilo i ryggsäcken? Skulle vilja gå från väst till öst men vet inte hur sent man måste lägga turen för att slippa snön. Skulle helst slippa snöskor.
/Tony i Motala
 
Har gått den franska GR 10 men gick på hösten, vi fick problem i slutet av leden med snö men gick då ned från höghöjdsrutten till den lägre. Troligtvis är det bara problem vid det högre mittpartiet av Pyreneerna och kustbitarna ok. Men hur det ser ut på våren vet jag inte riktigt. Normal tidsåtgång brukar vara runt 30 - 40 dagar. Vi träffade de som gjort det snabbare, själva tog det oss 35 om jag inte minns fel inklusive några dagars vila då vi blev sjuka(gijardia).
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips