Snabb K2.a

Vi söker en snabb K2:a för korta turer och havsracing. Vi är båda vana paddlare. Har prövat Sippre Tsunami och tyckte det var en stadig men snabb kajak. Vi är dock rätt så lätta och inte särskilt Långa. Trivdes rätt så bar i Tsunamin men hade vissa problem att tynga ner den. Funderar på Katabatic också.. det verkar som den är mindre. Finns det någon annan kajak som vi bör prova.. Det skulle vara bra om det fanns något packutrymme också.
 
Ruahine Duet

Du kan kolla in Kajaktivs hemsida. De har en fin snabb K:2a, Ruahine Duet. Den paddlades på Dalslands kanotmara och Kajaktivs riverrace.

Hälsningar Tomas
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips