Skyddskäng/skor utan foder?

Söker nya arbetskängor. Vill ha ett par ofodrade skalkängor med tåhätta och spiktramp. Det verkar vara helt omöjligt att finna dock.
Arbesko, sievie, jalas mm har endast skor med foder av tex-mtrl. dessa blir sunkiga rätt fort.


Känner någon till någon variant på skalkänga i läder utan foder med tåhätta och spiktramp?

(om någon från Lundhags läser detta är det bara att börja skissa på en variant) :)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Altberg fanns det mycket fint på men inte riktigt det jag sökte.

Däremot hittade jag: http://www.constructiongear.com/leather-workboots.html

Det är lite synd att det rådande "modet" inom byggbranch är skor i textil som ser ut som löpardojor med stålhätta. Slit o släng - för de håller sällan mer än i ett år. Dessutom är de ruskigt fula till jeans eller chinos.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.