Skyddsjakt på svanar och tranor

Jag lovar att klaga i så fall men jag har klarat mig hela dagen idag, håller tummarna.

Ja men då ska du heller inte klaga på om folk tycker att du är dum som vill skjuta svanar och tranor.

Jag är nämligen övertygad om att 90% av de som läser Aftonbladets artikel tror att Jägarnas Riksförbund organiserar alla jägare.
 
Nu ska vi inte ironisera och förfasa oss ...

Nu ska vi inte ironisera och förfasa oss, jägarna har ju ändock gått den ultimata för att inte säga den optimala kursen i högre vetande nämligen jägarexamen. Den gör ju som bekant att de kan uttala sig med större säkerhet och ackuratess i vilken zoologisk och ekologisk fråga som helst än de akademiskt skolade biologerna kan.

Vi måste ju beakta tranornas menliga inverkan på de oskyldiga potatisarna vilka ju är ett måste som tillbehör till vilken vilträtt som helst.

Och sångsvanen är ju som bekant felaktigt känd som skygg fågel i norröna skogsmarker. Varje skogsman vet ju hur de har fått kämpa sig fram mellan horder av anfallande sångsvanar när de fredligt promenerat i markerna med bössan på axeln och vem vet de kanske muterar och blir köttätande med rakbladsvassa näbbar inte jägarna utan sångsvanarna.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Det sägs att svan (inte trana) smakar tran. Anledningen till att svan prydde finare middagsbord förr var just som prydnad.

Raskesven
 
Haha, mycket tok finns det på internet. Obs för alla okritiska där ute, det verkar vara skrivet som skämt:

"Mycket riktigt, svarar jag - du har surfat in på en svanjaktsblogg. Den senaste av sitt slag på internet. Här kommer under vintern publiceras såväl historia som noggranna redogörelser för hur du bäst går tillväga när du själv ger dig ut i svanjaktsspåren. I vår drar ännu en jaktsäsong igång och av vad jag hört och läst den senaste tiden pekar allt på att vi svanjägare som sluter upp till premiären blir en större skock än någonsin tidigare. Svanjakten är på väg att bli Sveriges nya folkrörelse; den är som samtalsämne mer utbredd än väder och dess ljus lyser upp tillvaron för fattig som rik."

http://svanjakt.blogg.se/
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Det är det som är sâ svârt med jägarkollektivet, man vet aldrig om dom skämtar eller menar allvar.
En del tankar är ju sâ tokiga sâ man skrattar gott, till man inser att dom menade allvar.
Svanjakten är lite svârbedömd tycker jag.
Men just den bloggen är nog ett skämt, hoppas jag.

Nu ser jag mest fram mot att alla rovdjur och övrigt jaktbart ska vara avskjutet. Vilka ska dom dâ jaga? Konkurrensen om jaktbart vilt lär väl ge intressanta drabbningar i skogen kan jag tro.
Jägaren Allden var kanske bara lite frustrerad över att det inte fanns varg eller nâgot annat kul att skjuta i hans omrâde.
 
Nu åkte nivån ner som ett bojsänke från en redan hyfsat låg nivå. Undrar vad lättpackaren Thomas Quick skulle ha tyckt om detta? Det här börjar likna vinterfrustrationen på sporthoj.com då alla är på dåligt humör under off-season.
 
Har ätit legal svan någonstans....
Mycket fett, bör flås och styckas för att gå in i ugnen......
Smak beror nog lika mycket på kocken som vad svanen levt av.......
Den vi serverades var ingen delikatess.
 
Och så undrar jägare varför folk tror att de är skjutgalna?

Nu kommer såklart nån jägare att komma och säga att Jägarnas riksförbund inte representerar alla jägare utan bara en väldigt liten del. Men då undrar man ju varför alla de jägare som INTE håller med Jägarnas riksförbund tiger still?

Hur menar du nu då?
Det var ju det jag skrev i inlägget före ditt, kritiskt mot JR dessutom, är det att tiga still?
Måste varje jägare som är kritisk till JR och deras stolligheter kalla till presskonferens och ta avstånd?
Om man som jägare väljer att INTE vara medlem in Jägarnas riksförbund så är man alltså ändå anhängare?
Prata om förvirrad argumentationsteknik!
 
Jägaren Allden var kanske bara lite frustrerad över att det inte fanns varg eller nâgot annat kul att skjuta i hans omrâde.

Nu passerade debattnivån till och med flashback. Sorgligt att uttrycka sig på detta sätt om en tragisk händelse där en sjuk människa misshandlar och skjuter en 29 årig kvinna. Sedan bränner han kroppen.
Att använda denna händelse som något argument i jaktdebatter är inte bara smaklöst utan oerhört omoget.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.