"skridskofodral" ?

Undrar om någon har något tips på hur man man kan förvara skridskorna så att de inte riskerar att vara i vägen för andra medpassagerare när man åker buss etc. Har förvisso skenskydd, så det är inte den slipade delen av skenan som är problemet, utan ändarna på skridskorna som kan rispa andpra personers kläder och dylikt. Som det är nu så måste jag vara väldigt vaksam på trånga ställen med många människor. Kanske det finns några avlånga spolformade varianter av packpåsar i rivbeständigt material som kunde passa?

/Björn
 
skridskofodral

Ta en titt på hur te.x. Haglöfs levererar sina skridskor. Går lätt att sy själv om man vill.
 
Smal ryggsäck

Med en någorlunda smal ramlös säck så är det lätt att spänna fast skridskorna med remmar utmed sidan vertikalt utan riskera att man skall störa eller haka fast i medpassagerare. Dessutom torkar skridskorna bättre utan fodral.
Skenskydd kan också medföra rostangrepp så surra skridskorna med åkytan mot andra skrdskons aluminiumplatta så behövs inga skenskydd.
Ju mindre onödiga prylar ju bättre.
Thure
 
Skridskofodral

Min flickvän använder avklippta byxben från gamla jeans, ihoppsydda nedtill och med snodd upptill. Verkar fungera alldeles utmärkt.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Sy ett ytterfack

Det är inte så svårt att sy ett enkelt ytterfack till ryggsäcken så att man kan ha skridskorna vertikalt längs sidan av säcken väl fastspända och skyddade. De flesta ryggsäckar har någon typ av remmar eller fästen längs sidorna där man kan fästa sitt "skridskofack". Är man ambitiös kan man sy ett fack med långt blixtlås så går det lätt att få ut skridskorna. Den late (som jag!) syr bara en påse som går att dra ihop upptill, och med några fästen för montering på säcken.

Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips