Skokonstnär-träd fram! :)

Re: skräpkonstnar

boran; sa:
walk_alone; sa:
Man hinner städa bort allt i sinom tid, om man nu skall göra det överhuvudtaget. Nedskräpning, tja. Det finns i alla fall en tanke bakom detta i motsats till alla T-spritflaskor, plastpåsar och annat skräp som finns nedstuckan bakom fjällens stenar.

Att andra skräpar ned är ingen ursäkt till att själv göra det. Konstnärer skall också ta sitt ansvar, oavsett om det är på fjället eller stranden.

Finns det inget sätt att få fram sin poäng utom genom nedskräpning så får man vara beredd att städa upp efter sig också.

Med sin bristande ansvarskänsla och otydlighet i budskapet vet jag inte vad han vill uppnå och är faktiskt inte intresserad heller.


Om man nu ska värdera nedskräpningen är det väl en liten skillnad mellan Vilks och skomannen. VAd jag förstår så använder sig Lars Vilks endast av materiall som spolats i land på stranden i sin skulptur. Då handlar det ju bara om att arrangera om den drivved som redan är på plats. Att bära med sig både skor och smör nerifrån och lämna det opå fjället är ju något helt annat och överträffar väl både snusdosor och gasbehållare, även om det är lika förbjudet ...
 
Kultreliten sent ute...

Nu har smörskorna nått DN kultursida där det påstås att "Det mest intressanta med dessa två exempel är att ingen ännu har ställt sig upp och sagt att detta inte är konst - inte ens att det är dålig konst." De har inte läst dennna kulturdebatt på utsidan :) Men läs gärna artikeln, även om ni inte är kulturknuttar // Roland
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips