Skogsmöss som käkar tält!

För det första:
Jag tänker aldrig mer förvara käk inne i tältet. Bättre då att hänga upp matpåsarna i tvätt/vädringslinan.

Jag har haft påhälsning av skogsmöss två gånger hittills. Första gången var det ett hål i nederkant av innertältet. Jag trodde först att det var klockan som skavt hål, då jag glömt den i tältet vid hoppackningen.
Andra gången hade en musjävel käkat sej igenom golvet. Tältet har ett golv av lättviktspressenningstyp.

Nu kan jag ju undra lite löst:
Om jag går och köper ett dyr-tält, så vore det ju jättetrist om det bleve uppätet av dessa odjur!
Man kanske skall hålla sej till lite billigare varianter, om det skall vara på det här jävla viset?..

Strmbrg,
 
Det är väl detta som kallas att leva ”ett med naturen”.

Mycket närmare djurlivet kan du ju knappast komma. Sen är det faktiskt så att det är du som är inkräktare i deras revir.

Har själv fått in möss i tältet utan att ha någon mat där inne, det är nog bara så att de är nyfikna av sig. De har dock inte gnaget sig in utan kommit in på något annat sätt.
En natt för ett par år sedan när jag tältade med familjen höll ett par möss oss vakna en hel natt med att ”åka kana” nerför tältduken. Måttligt roligt för oss.

/g
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Läder -en delikatess!

På fjällvandringen under sommaren 2001 (lämmelåret) så fick jag mina lundhags-läderkängor förstörda av någon gnagare (troligtvis lämmel). Jag hade som vanligt ställt kängorna i absidien på kvällen och morgonen därpå så var det gnag-märken på läderdelen. På vissa ställen var lädret så tunnt att det var nära nog hål. Så läder och troligtvis lädersmorningen som innehåller fett vax och tjära verkar vara en delikatess i bland gnagare!

/Gunnar
 
Läder kanske man kan förstå.

Men syntetisk tältväv ? Tur att "våran" lämmel endast gav sig på tältpackpåsen. (Också 2001)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips