Skildring av Mont Blanc

Intressant läsning... Skoj att läsa att ni tog er upp allihop tillslut.

Har du skrivit ner en detaljerad utrustningslista någonstans ?

MVH
Robin
 
Tack så mycket, roligt att höra!

Nej någon sådan lista har jag inte skrivit men detta kan jag absolut ordna. Återkommer!

/Johan
 
Vad är det för kamera som ni har använt?

Intressant berättelse. Tyckte lite synd om Sara som blev lämnad hela tiden :)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Mountain Hardwear EV2

Jag är mycket nöjd med mitt EV2, det har levt upp till alla förväntningar jag hade. Det är förvisso det enda vinter/alpin-tält som jag har riktig erfarenhet av men det har inte gjort mig besviken på någon punkt än så länge.

Tält-stängerna går utanpå tältet och gör därmed att tältet är lätt att pitcha även i mycket hård vind och även om man bara är en person. Det går även enormt snabbt att ta upp/ner det. Tältet har inget innertält utan består av en enda duk vilket jag ser som ett klart plus. Det blir enklare att hantera och blir tystare i vinden. Duken är extremt slitstark och alla sömmar är rejäla. Ventilationsmöjligheterna är mycket bra.

Jag har inte lyckats utsätta tältet för några större mängder snö än så länge men det ska stå emot mycket bra. Regn är inga som helst problem för tältet.

Efter vad jag har kunnat erfara så står det emot vind mycket bra. Svårt att säga under vilka sekundmeter jag testat det men det ska stå pall för ordentliga stormar och jag har aldrig upplevt det som annat än mycket stabilt i det avseendet.

Tältet är väl rymligt för två personer. Det är även lite smalare än normalt för att det enklare ska få plats på klipphyllor men längden är mer tilltagen istället. Det är alltså ett 2-manna tält (finns även som 3-manna, EV3) men vi kunde sova 3 st i det utan större bekymmer om vi lämnade packningarna utanför.

Efter vad tältet klarar tycker jag att de 2.4 kilona absolut inte går att klaga på. Jag har faktiskt bara gott att säga om tältet.
 
Vikten är lite svårare att svara på. När jag vägde hela packningen innan avfärd så låg den på cirka 20 kg (utan vatten, mat och bränsle) men nere i Chamonix tog jag bort en del grejor innan Mt Blanc påbörjades. De saker som finns med på listan är det jag hade med mig från Les Houches och jag skulle tippa att det väger runt 18 kg. Med mat, bränsle och vatten samt det faktum att packningen blev delvis våt så tror jag att det låg på närmare 25kg när vi lämnade Tete Rousse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips