Skalplagg - Jacka

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
hallå.
jag har en Helly Hansen jacka. kommer inte ihåg modell namn men det ær deras toppmodell. den ær lett, avtagbart snølås, tejpade fickor stor hætta. rekomenderas! den har vait på många fjellturer, i alaska, andvændt den om vinter och sommar. den ær nu 2,5 år gamal och som ny!

robert
 
Köp en riktigt lätt skaljacka i t.ex. Paclite, och en vindjacka som är ännu lättare. Du kan komma under 400g för båda tillsammans, mycket bekvämare än en tung skaljacka. Pris runt 2400-2600 för båda. Den dyrare skaljackan håller också länge eftersom du inte sliter på den hela tiden. Du kommer troligtvis att ha den billigare vindjackan 90% av tiden.
 
Kolla även Everest

Everest är ett märke som man inte ska underskatta när det gäller jackor. Jag klämde lite på höstens jackor, och det finns bland annat en "2,5-lagersjacka" (som tex Paclite eller Precip).

Everest brukar använda membran från japanska Toray (tex Entrant och Dermizax) som har bättre prestanda än Gores produkter. Så det är möjligt att det är Entrant DT i den lätta jackan.
Men priset är alltid under 2000 kr för en jacka. Andra jackor med Toray-membran, från till exempel Bergans och Bask, är dubbelt så dyra. Värt att kolla in, alltså.
 
Jag hàller med Broder Bob: med exemplevis ultralätt vindjacka i pertex eller dyilikt har du ett bra skal vid de flesta tillfállen, och med bra mycket högre komfort än i en regnsäker jacka. Denne vilar största tiden i ryggan, och tages enbart fram vid behov (ganska sállan).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips