Skaljacka som verkligen inte suger åt sig vatten

Min Arc'teryx Alpha SL från cirka 2011 börjar ge upp i linningen. Jag tejpar kanske ihop den för tredje gången i sommar men det börjar bli dags att hitta en ersättare.

Det bästa med den här jackan är materialet. Den väger 305 gram i dam/L och är väl nån sorts gtx packlite men utan att vara för mjuk och tunn så den suger åt sig vatten eller klistrar sig på en. Jag upplever den rejäl och ett fullvärdigt skal. Den har stått pall för både väder och rejält oförsiktig hantering och forcering av snår och en och annan gnidning mot sten utan att få minsta småhål.

Som jag förstår det så har Arc'teryx övergått till miljövänligare impregnering efter 2014? Och Alpha SL har de senaste åren varit i ett helt annat tyg som varit betydligt lättare och sladdrigare? (Innan den utgick).

Finns något liknande min jacka ens att tillgå i något märke? Dvs det är väldigt vattenfrånstötande även utan återimpregnering. Det känns inte alls tygigt utan är väldigt glatt utan att för den delen vara plastigt. Snarast åt det stelare rejälare hållet men ändå lätt.

Har kikat på Arc'teryx Alpha AR men läste en recension där den just hävdas suga åt sig vatten... Det går helt bort för mig, då blir jackan i värsta fall som en kylklamp - jag har varit med om det och inte kul! Stämmer det? Hur är Beta-jackorna..?

Även kikat på Norröna Falketind och Norröna Lyngen, men har dålig koll på hur deras tyg är och har dem inte i nån butik i närheten.

Ventilationsdragkedjor under armarna är egentligen överflödigt. En minimalistisk jacka i rejält men lätt (men inte ultralätt) material med en eller två hyfsade fickor är bra. Kan tänka mig en premiumjacka igen om den är så bra som min förra (och om den kan hittas på outlet).

Tips?
 
Kolla även Marmot Minimalist. Jag använder sedan några år en sådan på vandring och tycker den till vissa delar motsvarar dina krav. I Goretex Paclite, glatt yta (jag har ännu inte behövt fundera på någon återimpregnering).
Även Haglöfs har några intressanta jackor, ex Haglöfs L.I.M men har själv ingen erfarenhet av dessa.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Kolla även Marmot Minimalist. Jag använder sedan några år en sådan på vandring och tycker den till vissa delar motsvarar dina krav. I Goretex Paclite, glatt yta (jag har ännu inte behövt fundera på någon återimpregnering).
Även Haglöfs har några intressanta jackor, ex Haglöfs L.I.M men har själv ingen erfarenhet av dessa.
Jag har Haglöfs L.I.M. skalbyxor. De är inte lika rejäla som den här Arc'teryx-jackan. Jag fick ganska direkt småhål nertill.

Det ska sägas att den Alpha SL-byxa som köptes ihop med jackan för 12 år sedan också höll kortare, men längre än L.I.M., kanske 5 år. De gav upp i rumpan. Sittskador. :D

Jag har resonerat att jag inte vill ha kraftigare skalbyxor än så i och med att de ska bäras utanpå vandringsbyxor osv, blir för klumpigt, och att det därmed inte är lönt att köpa dyrt vad gäller byxor. L.I.M.-byxorna är ju relativt billiga (särskilt på rea) och ska man ha lätta byxor får man nog inse att de inte kommer hålla i 12 år eller ens i 5...

Just på överkroppen vill jag dock ha lite tåligare och rejälare skydd mot väder (och ris).
 
L.I.M GTX jackan är betydligt kraftigare än L.I.M "proof" byxorna kan jag säga då jag äger kombon. Det kan vara nån skillnad på den billigare "proof" varianten och Gore-Tex varianterna på jackorna, det vet jag inte.
 
Jag är också mycket intresserad över gtx jacka som inte suger åt sig. Jag har en Haglöfs lim 2018, Arteryx Beta LT 2022 och Houdini D jacket 2020, alla dessa suger åt sig vatten relativt snabbt, trots återimpregnering.

Lite synd att inte man inte marknadsför denna egenskap. Gtx jackan andas ju inte mycket bättre än en plastpåse när tygen blir blött.

Så tips är mycket välkomna! :)
 
Det skulle ju vara en jacka med GTX shakedry mebranet kanske, mycket oklart hur hållbara dom är dock.

 
Jag har haft Arc'teryx Alpha AR i ca 5 år. Jag har använt jackan i många olika sammanhang företrädesvis vandring-skidåkning i norska och svenska fjällen ca 3-4 v varje år, alltid tält på sommar och ibland också på vintern. därutöver diverse andra aktiviteter i Alperna och Kaukasus. Jackan har alltid levererat förväntad funktion och den suger inte åt sig vatten. Den var dyr men jag ångrar inte köpet.
 
Jag följer också tråden med intresse, ännu ej hittat min idealjacka (har dock lite annorlunda kravspec än du).

Jag lånade häromåret en Dermizax-jacka från Bergans, som höll för veckolånga ösregn. Minns tyvärr inte den exakta modellen, men de har flera i samma material. Rätt kraftig i tyget men inte prasslig, pärlade av sig föredömligt även efter ett helt dagspass i hällregn, trots att den var rätt gammal, välanvänd och vad jag vet aldrig återimpregnerad.

Har också bra erfarenhet av Berghaus Hydroshell-byxor som alltid ser "torra" ut på ytan. Nu senast verkade Black Diamonds BD.dry-stretchbyxor också bete sig föredömligt, men jag har bara testat dem i ett par veckor.

Det relativt nya Goretex Packlite Plus verkar ha ett bra rykte, men jag har inte testat själv.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips