Skärmflygning i Nya Zeeland

Hej!
Jag tänkte gå kurs i Nya Zeeland, någon som varit där och flugit?
Kommer befinna mig i Christchurch f.o.m feb och hoppas att det finns bra utbildningar och kanske prisvärda skärmar.

Eftersom jag har noll koll på skärmar så vore det kul att veta vilken typ av skärm jag tog bild på nu i oktober (Finns i mitt fotoalbum)

/Linus
 
Kite

Jag vet inte om det hjälper, men chris gebbie som driver Pukenui lodge i National park village (och dessutom är speed ski-mästare på nz) importerar och säljer kites.

Vet inte om han kan hjälpa dig med det du är ute efter, men kanske?! Hälsa från mig om du kontaktar honom!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips