Skärm, mm., Garmin Colorado eller Vista HCX

Min Vista ligger nu mera i tryggt förvar på Mälarensbotten...tur att sambon tyckte att vi behövde "drulle försäkring".

Jag har varit nöjd med min Vista HCx så här långt. Det lutar åt att det blir en Vista igen, pga. av storleken och att jag vet att skärmen fungerar bra för mina behov. Jag använder främst min GPS närjag paddlar, åker långfärdsskridsko eller löptränar.

Trots det så lockar Garmin Colorado 300. Jag är dock inte helt övertygad av skärmen. Det är en sak att testa Coloradons och främst skärmen i och utanför affären. Jag upplever den inte lika ljusstark som för Vistan. Min fråga till er som använder Coloradon är om skärmen fungerar bra i alla situationer och inte bara i och utanför affären?!

Nått jag uppskattar med Vistan är att man kan få fram t.ex. kilometertider (om man nu ställer in den för det). Någon som har en uppfattning om hur det är att använda Coloradon för träning. Är den lättanvänd?
 
Har du sett att det kommit en helt ny modellserie för "outdoor" precis för någon dag sedan?

http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?threadid=50826

Garmin:
http://www8.garmin.com/buzz/oregon/

oregon_2.jpg
 
Det går att hålla en Colorado i handen när man springer också, om man så vill. Den kan dessutom prata med ett pulsband också, om man nu vill det.

Mest använder jag Forerunner 301 när jag tränar. Om jag har med Colorado eller 60 CSx eller (förr) Vista är det i så fall för att jag är på okänd mark.

Ett annat tips är att knyta fast något som flyter i öglan på din GPS, innan du drullar den i sjön.
 
Jag satt fast Vistan som försvann med en karbinhake och under stropparna på kajaken. Låsningen av karbinhaken måste har kärvat. Jag kände om GPS:n satt fast och satte den under en av stroparna...tydligen var det inte tillräckligt. Det har fugerat i många år innan denna gång...

Så att även sätta på nått som gör att GPS flyter blir nått jag fixar till den GPS jag köper.

...alltid lär man sig något...
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Garmins 76-serie är samma som deras 60-serie med tillägget att de flyter.
En 76 CSX kostar knappt 250 USD på Amazon. Helt OK pris. Då kan man nästan köpa två. :)
 
Tackar för förslagen!

En av jag har är om Coloradons skärm är tillräckligt ljus för att den ska vara lätt använd om man jämför med Vistans? Någon som har provat båda och kan uttala sig?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips