Sjösäker med Certifikat eller giltigt Leg

Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Guest

Gäst
Efter vissa inlägg kan jag se att många tycker vi tar i när vi pratar om certifikat och legitimationer. Vi har tidigare även fått försvara varför vi måste ta ut avgifter för dessa nödvändiga tester.

Är man inte sjövan så kan det vara idé att lära sig mer. Motståndet mot Kanotförbundet och dess cert har varit stort. Ni måste inse att 2000 Kr inte är mycket pengar för detta. När det gäller legitimationerna så kostar dessa en hel del att ta fram. Genom medlemskap i Kanotförbundet finns massa fördelar. Även Friluftsfrämjandet har bra kurser.

Varför tror vissa att allt är gratis. Tester och certifikat har kommit för att stanna.

Fritte
 
Nej att paddla säkert är värt hur mycket som helst.

Maila mig ett kontonummer så skickar jag alla pengar jag har, det är ju verkligen för ett gott syfte!

Jag är innerligt trött på alla ideella föreningar som inte är ute efter mina pengar!

Kör hårt!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Guest

Gäst
Vad kostar????

Jag fattar inte!. Vad är det som är så dyrt??. Är det en ny lag att alla skall ha legitimation för att kunna hyra kajak?. Ray.

Är det ni som är från Sjösäker???.
 
Fritz,

Det folk irriterar sig på är att du hela tiden pratar om några ospecificerade "vi" som tänker ta fram dessa cert, och att ni dessutom tänker starta ett företag för att utfärda dessa.

För företag som skall utfärda nån form av certifikat eller godkännande krävs normal ackreditering av någon myndighet eller något organ som accepterar detta certifikat.

Det kanske inte är det, men det LÅTER som ett klart fall av bondfångeri. Vill du få bättre reaktioner så får du nog se till att komma med lite mer fakta.

Vilka är ni? Namn, bakgrund?

Vilka krav skall finnas på den som vill ha detta certifikat? Ska ni ta fram egna krav? Hur har ni tänkt att få acceptans för de kraven?

Jag antar att kraven kommer att vara offentliga (annars fyller certitikatet inget syfte, om det bara säger att "N.N. är certifierad enlgit våra hemliga krav"), det innebär att ni kommer att kunna få konkurrens på området (andra kommer att kunna utfärda certifikat enligt samma krav). Vilken myndighet eller sammanslutning skall vara den som ackrediterar andra för utfärdande av sådana certifikat?
 

Almgren

Avslutat
nermander; sa:
Fritz,

Det folk irriterar sig på är att du hela tiden pratar om några ospecificerade "vi" som tänker ta fram dessa cert, och att ni dessutom tänker starta ett företag för att utfärda dessa.

Precis som i fallet Bert Juhlin så svarar Fritz inte på mail kan jag nu meddela omvärlden.

När folk inte kan tala om vilka de är så orkar jag nu inte bry mig.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

31742

Avslutat
Orkeslöse Christian!

Hej Christian! Roligt att du kommer ihåg mig. Hur mår du nu för tiden?
Om du tittar under min profil så ser du att jag har presenterat min person mer än de flesta. Jag erkänner att den inte är fullständig.
Vad det gäller mailen har jag skickat två st till dig.
Om du vill veta mer om mig så kan du väl kolla med SÄPO, de är precis som du väldigt nyfikna och blir sura om man gäckar dem. Ibland plockar de blommor i ren förtvivlan det kanske vore lämplig terapi för dig också. Snart är det vår! Vit, blå och backsippan uti backarna står och kanske helt plötsligt ett troll där också står. Ha en trevlig och våt vår!
[Ändrat av fatman 2003-02-27 kl 10:23]
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Liknande trådar

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.