SittbrunnsKapell

Ingen erfarenhet av just det märket men noterar att det finns tre olika varianter - i nylon respektive neopren samt med hängslen.

Viktigast är nog att kapellet passar sittbrunnen på kajaken.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ingen erfarenhet av just det märket men noterar att det finns tre olika varianter - i nylon respektive neopren samt med hängslen.

Viktigast är nog att kapellet passar sittbrunnen på kajaken.

När du säger med hängslen, är det neopren runt sittbrunssagen (den våräta delen) medan skorstenen man stoppar kroppen i är av nylon (vertikala delen) - dvs halv neopren/halvnylon?

/Patrik
 
jag för det enkelt för mig och länkar till soderkajak som säljer detta märke: https://www.soderkajak.se/shop/search?s=kapell

Det där såg mer ut som helnylon med hängslen. och i så fall vill jag addera blandvarinten med neopren nertill, nylon runt kroppen samt hängslen som en fjärde variant som jag själv gillar.
Jag ogillar helneopren då jag tycker det är lite obekvämt med så tight runt kroppen men så rollar jag inte heller. Ska man göra det mycket hade jag nog valt helneopren och en paddeljacka där man får in kapellet mellan lagerna i jackan.
Men åter till ämnet, har inte provat seahawk specifikt, inte i någon variant.

Mne viktigt att det sitter lagom tajt och bra kring sittbrunnen

/Patrik
 
Vad har du för kajak?

Jag köpte ett liknande nylonkapell https://www.kajaksidan.se/products/outlife-sittbrunnskapell?variant=31411197280374
som reserv till en av mina kajaker en VKV- Lisa.

Man får det här fallet det man betalar för, och inte en optimal passning till sittbrunnen på just den kajaken.

Kapell är en viktig utrustningsdetalj och det är värt att leta efter just den modellen som passar en själv och kajaken bra. Ett par olika kapell är inte fel heller.

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ser inte någon specifikation vilka kajakmodeller de passar. Kapell som inte är formsydda till en viss sittbrunnsöppning fungerar som stänkskydd, men läcker ganska friskt vid översköljande sjö. Det hjälper inte att de är välgjorda i bra material om passformen är otillräcklig.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.