sissipuukko?

Det måste vara en bild i tråden. Därför bifogar jag en.
M.07 överst. Med läderslida.
M.95 underst med kydexslida.

006.JPG
 
Jag kan bara hålla med övriga.
Det är en suverän kniv.
Nu kan jag inte säga att jag använt den super mycket men den har klarat att spänta, dela lite trä/ ved och förbereda inför att elda. Skära ingredienser till matlagning över öppen eld. Jag har även testat den hemma i köket. För min del är det rätt viktigt att en kniv funkar inte bara för trä och byggande utan även för matlagning etc.


http://www.flickr.com/photos/lord_edricus/sets/72157630469282086/
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Enkelt val.

Om du vill ha en bruksig kniv till vettigt pris fins nog inget som slår M95 eller M07. Har själv bägge två. M95 har brukats flitigt och är utan tvekan den som får följa med när det skiter sig. Bär man dem till ryggsäck med avbärarbälte så får man kanske sy ett eget hänge. Vilket jag gjort på bägge mina.
 
Här är en sissipuukko som har några åt på nacken, jag fick den i slutet på nittitalet efter en avslutad överlevnadsinstruktörskurs.
Beläggningen har hållit överraskande bra trots flitigt användande under åren. Gummit är ganska slitet där bladet börjar mest för att den använts ganska mycket för att hugga med, den är i mitt tycke aningen för lätt för det.
Jag var med under utvecklingsarbetet av den innan den kom i produktion då knivsmed J-P Peltonen tog fram kniven i samarbete med Fiskars och finska armén. Gummi och beläggning kan ha ändrat sedan dess. Versionen innan den som jag har hade för mjukt gummi.

H. Jesper
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    35.3 KB · Visningar: 1,220
Jag har en äldre Peltonen.
Den i mitten.

Min är 7,0-7,2mm över ryggen, dom nya är tydligen 5mm över ryggen.
 

Bilagor

  • 022865539J-P Peltonen.jpg
    022865539J-P Peltonen.jpg
    33.7 KB · Visningar: 1,430

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips