sissipuukko?

Tja!

Är det någon där ute som har erfarenhet av den finska Sissipuukko M07 och som känner att de kan uttala sig om kvalitén?

EA
 
Jag har storebror m95. Ultimat kniv på många sätt. Jötteskönt grepp, minimal ansats till eggen, planslipad, lagom tjock blad (drygt 4 mm), jättebra plastslidor. Finishen på gummit är inte på topp där bladet går ur handtaget men det är ju bara kosmetiskt. Som brukskniv kan den inte bli fel. Rekommenderar starkt.
 
Bra industrikniv, dvs gör allt den ska, lätt att skärpa men lite anonym så att säga. En kniv med trähandtag och läderslida föredras av mig pga nåt slags känsla kanske :)...

//J
 
Jag har en M.07 och håller med ovanstående angående kvalitet och känsla.
har även Dianova® Lapstone Classic, kort som man drar i lopen på plastslidan
med en bit cyckelslang över, ifall man knixar till eggen. :)
 
Japp. Det är inget flashigt och piffigt med den. Den är 100 % rejäl genomtänkt skandinavisk brukskniv som man inte räds använda. Med plastslidan är den en vinnare. I 15cm-segmentet tror jag man har svårt att hitta bättre kniv per gram och krona.
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Har båda modellerna och använt dem både i militära och civila sammanhang. den större modellen fick agera rensverktyg på en bandplatta vid bandkrängning på ett stridsfordon. fick använda brynet efteråt men annars inga skador. är grymt nöjda med dom. har dock läderslidorna och de i plast verkar vara bättre. ett mycket bra köp!
 
Angående teflonet: har inte haft med min ut mer än några gånger och inte klyvt så mycket med den hittills. Inga skador på teflonen ännu, men jag gissar att den nöts som alla andra beläggningar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips