Sigris stora bok om torkning

moerngaard@hotmail.com (Jonathan)

Gäst
Sigris stora bok om torkning
Sigri Sahlin Fjällboken - Grundsten/Palmgren
Någon som vet var man kan få tag i denna bok ?
 
Två böcker, inte en bok.

Fjällboken är en bok som har getts ut i flera upplagor av STF. Den senaste versionen är skriven bl. a. av Grundsten. Det finns en norsk motsvarighet som heter "Fjellboka" och som jag tycker är mer urförligt skriven. Fjällboken (och Fjellboka) innehåller inte någon nämnvärd information om torkning.


Sigris stora bok om torkning känner jag inte till.


Det finns en lite bok från STF som heter något i stil med Laga mat i fjällen som handlar mycket om torkning.


M v H


Johan
 

atle_svanberg@hotmail.com (Atle Svanberg)

Gäst
Sigrids tørkebok...

Hei!
Boken finnes også på norsk, for jeg har nettopp lånt den på biblioteket. Her har du noen fakta om den norske utgaven:


Sahlin, Sigrid
1982 Tørking av bær, frukt og grønnsaker. Dreyers Forlag.


Det er nok mulig at den er så gammel at du må på et antikvariat.
Vet ikke om innlegget hjalp deg på vei, men jeg håper det.


Atle Svanberg
Norge
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Sigri Sahlin "Torkning av bär, frukt, grönsaker, svamp och örter" 1982

Den har jag också! Köpte den i fint skick på nån loppis för några år sen. Man borde använda den mer.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips