Sibirisk överlevnad

joel. om man tittar på avsnittet ser man att blodet som han har skurit i har stelnat på hans handskar, så jag tror det var ganska kallt, sen säger de i programmet att de har dödat hjorten för att visa vad man ska göra med det om man hittar de
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
vill man ha underhållning ska man kolla på extrem överlevnad, den showen ger relativt bra tips om hur man ska överleva, dock ibland väldigt överdrivna. för att få ut så mycket underhållning som möjligt av extrem överlevnad försök att inte hitta massa skit enbart för att klandra honom ut kolla på de små saker han gör som jag tror skulle hjälpa väldigt mycket om man var i en överlevnads situation och sedan se de stora överdrivna sakerna som mest underhållning:)

nu till survivorman:)

helt ärligt, har kollat på 1 säsonger av survivorman nu och jag tror han har hittat en kanin som han ätit sedan har han bara svält i 7 dagar. det roliga är ju att han alltid vet att det kommer ta 7 dagar innan han kommer hem och då kan han lika gärna svälta. om han nu inte skulle veta hur lång tid det skulle ta innan de kom, skulle nog hans taktik inte hålla.


sen en till sak om survivorman, något väldigt roligt är att han oftast väntar i kanske 4 dagar innan han börjar försöka ta sig ut ur vildmarken och på de 4 dagarna har han mist energi, inte ätit någonting. han borde väll gå redan från början om han nu ändå ska gå nån gång?
fast det är väll också bara show.
 
joel. om man tittar på avsnittet ser man att blodet som han har skurit i har stelnat på hans handskar, så jag tror det var ganska kallt, sen säger de i programmet att de har dödat hjorten för att visa vad man ska göra med det om man hittar de

Jag har tyvärr inte sett avsnittet, utan endast trailern. Jag är helt med om att det är minusgrader, men det verkar inte alls så kallt som han låter ge sken av. Bra att det framgår i programmet hur hjorten hamnat där. Dock kvarstår problemet med att det inte är så sannolikt i en verklig överlevnadssituation att man bara hittar en ätlig djurkropp så där.

Mvh /Joel
 
Bra att det framgår i programmet hur hjorten hamnat där.

Jag tror endå mer på nån av dessa;

1. Köpt svart av lokalbefolkningen.
X. Tjuvskjuten av teamet.
2. Ihjälskrämd under inflygningen.

Djävla clown! Hoppa fallskärm i minusgrader utan mössa!!! Ta med sig ett hjortben som vandringkäpp, kunde han verkligen inte hittat nått lite mer lämpligt?!?!?
Bygga kälke istället för röksignalsbål?!?

Första och sista gången med bear grylls, jag tror att jag ska göra nått mer konstruktivt som att bita på naglarna!

Bara sorgligt att det nog finns en och annan som faktiskt tar honom på allvar...
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.