Seriösa fordonsikoner

Garmins markörer, som visar den egna positionen på kartan, är tämligen opraktiska eftersom dom oftast täcker över kartan där man själv är (!) Dvs just där man är som mest intresserad av att kunna se kartan.

Jag hittade på nätet trianglar där spetsen, inte tyngdpunkten, visar positionen. Efter lite googlande hittade jag instruktioner för hur man gör egna markörer. Snodde ihop några av typen kikarsikten.

sikten.gif


Trianglar & kikarsikten finns att tanka hem från http://resmark.se/gps/garmin_vehicles.zip
 
Tack för dessa, det är ont om ikoner typ hårkors som inte täcker kartan. "Oseriösa" och roliga ikoner finns det däremot gott om. En del lägger ned hur mycket arbete som helst för att göra just sin bil.
Här finns en del: http://www.vehiclesforgarminnuvi.com/ med ett kul webgränssnitt.
Här diskuteras mycket ingående hur man gör egna ikoner för den som vill engagera sig fullt ut.
http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=78125
Det går även att hitta en del av "hårkorstyp" bland inläggen.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Trevligt.
Har dock haft det omvända problemet med en ArcPad-applikation där röda hårkors var helt värdelösa pga all underliggande information och en stor gul pilsymbol var det som funkade bäst.
 
Trevligt.
Har dock haft det omvända problemet med en ArcPad-applikation där röda hårkors var helt värdelösa pga all underliggande information och en stor gul pilsymbol var det som funkade bäst.

De grå bombsiktena ovan är transparanta och funkar bra nästan oavsett hur bakgrunden ser ut. Har testat olika kartor i både dag- & nattläge.

Tydligast tycker jag att en trafikvästgrön pil med svart kant är. Men min favorit är halvcirkeln längst till höger ovan.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips