Salomon XA Pro 3D Mid Ultra

Här på Utsidan är det flera som uppskattar Salomon XA Pro 3D med och utan goretex. Nu inför sommarsäsongen kommer det en ny modell från Salomon som är "mid". Den har högre skaft. Dessutom ligger modellen under kategori Hiking medan den vanliga modellen i Trail Running-kategorin.

Kan det vara intressant för svenska marknaden? Vad jag ser så finns det bara med goretex, dock ej utan. Vikten är 425 gram (vet ej vilken storlek).
 
Men Salomon har väl någon annan variant, oxå i Goretex men aningen högre som inte var så hiskeligt dyr?
 
Men Salomon har väl någon annan variant, oxå i Goretex men aningen högre som inte var så hiskeligt dyr?

Jo, den vanliga modellen, Salomon XA Pro 3D. Med goretex kostar det 1495 kr. Utan goretex 1295 kr.

En nackdel med varianten utan goretex är att den har mesh och släpper lätt in smuts. Annars är de ju säkert luftiga...Jag har inte använt dem jag har liknande skor och utan goretex. När jag vandrade i Pyrenéerna 2008, då använde jag TNF Prophecy (påminner om Hedgehog fast utan goretex) då kom det in smuts genom mesh på skorna. Fick några gånger om dagen ta av skorna, piska på strumporna och blöta dem för att få fort smutsen.
 
Testat inne i butiken

Jag testade mid-modellen i veckan inne på Intersport. De kändes sköna och satt bra på mina fötter. De skulle funka i fjällen om det inte är så varmt. När jag provade kände jag att mina fötter blev snabbt varma men kanske berodde det också på att det var varmt inne i butiken.

Men priset är alldeles för högt, 1800 kr. För sådant pris kan man köpa ett par läderkängor som håller avsevärt länge än sådan typ av skor. Synd att det inte finns mid-modell utan goretex.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips