Ryggsäck Karrimor?

Heja Karrimor!

Jag har en Karrimor Jaguar 55-75 som jag är jättenöjd med. Har använt den på både längre och kortare turer i fjällen. Säcken finns i både herr-och dammodell, vilket jag tycker är väldigt positivt. Ryggen är ställbar så att du kan få ryggsäcken att sitta exakt som du vill ha den. Avbärarbältet är kraftigt tilltaget, vilket jag tycker är jättebra. Eftersom säcken går att öppna från två håll är det enkelt att komma åt packningen.
Ett litet (bara litet) minus tycker jag nog att topplocket är. Det blir som en påse om inte ryggsäcken är helt fylld, och trångt om ryggan är maxad. Säcken har också väldigt mycket remmar som hänger och slänger en aning.

Lycka till!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Min fru har också Karrimor Jaguar 55-75, som vi är mycket nöjd med. Den är redan vår andra Karrimor, första hade för kort rygg, dammodellens längdregleringen räckte inte för mig (190 cm). Den här sitter mycket bra bode mig och frugan.
 
karrimor

Jag har 3 karrimor ryggsäckar, den jag använder mest för vandring är condor 60-100. Det har visat sig vara en ryggsäck som håller för praktiskt taget allt och den sitter som gjuten på ryggen vid flera dagars vandring. De två andra är jaguar och de använder jag vid kortare turer och när jag ska fiska. Den ena av jaguar ryggsäckarna har börjat släppa lite vid ena bärremmen (efter 10 års hårt användande)
 
Jaguar GR65

Har en Jaguar GR65 som jag är helnöjd med. Skulle jag få ändra lite på den så skulle jag "strama upp" avbärarbältet en smula (det är lite mjukt tycker jag). En mycket behändig ryggsäck.

/Mille
 
Karrimor!!

Tackar för alla svar på min fråga, nu känner jag att jag blivit rejält övertygad vad gäller Karrimor.
Den jag tittat närmare på är Jaguar 70/90, som kännts skön när jag provat den.

Tack & bock
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips