Riktigt långa fall?

Nja, rykten på stan säger att om man säkrar med en grigri börjar den glida först vid laster på 10 kN, medan en atc börjar glida på laster kring 3kN. Därför skulle ett rent ff2 på en atc i ankaret generera högst 3kN, (resten av rörelseenergi är väl typ de brännskador som blir i säkrarens hand), och på så vis skona ankaret osv osv.. Detta medan en grigri skulle ge mycket högre laster på ett ankare och på så vis riskera att riva med sig både säkraren och klättraren.

Men, min viktigaste poäng är, vem säkrar med handskar när det behövs, egentligen? Jag ser en del klättrare säkra med handskar, men oftast på gymmet eller sportklättring, där det ändå inte är så höga krafter inblandade. (Sedan förekommer väl handskar även när det är kallt, men det är en annan femma).
 
Att repet glider i bromsen vid 3 kn betyder inte att kraften på klättraren är så låg (om det finns mellansäkring). Det blir ju friktion i mellansäkringarna.

Men frågan i OT är spännande. Ett låååångt ff1 utan dynamik i broms... Hu! I teorin skall ju ett dynamiskt rep klara detta galant, men räck upp handen den som vill testa!
 
Enligt hörsägen ska ett gäng norska klättrare ha utfört hopp från bro med fullängdsrep o utan dynamiska repbromsar i Oslotrakten nå'n gång i början av åttiotalet ( repen var vanligen "bara" 40 m då ).
Kan dessutom bekänna att jag har använt handskar vid säkring sedan mitten av åttiotalet, oavsett kategori o årstid.
 
Men frågan i OT är spännande. Ett låååångt ff1 utan dynamik i broms... Hu! I teorin skall ju ett dynamiskt rep klara detta galant, men räck upp handen den som vill testa!

Alla som provar modern bungyjump har väl utsatt sig för detta. Nån som har koll på om de använder vanliga dynamiska klätterrep eller har de specialrep med ännu mera töj?
 
Alla som provar modern bungyjump har väl utsatt sig för detta. Nån som har koll på om de använder vanliga dynamiska klätterrep eller har de specialrep med ännu mera töj?

Man får ju nästan förutsätta att du trollar, men om inte: Bungyjumprep är något helt annat än klätterrep.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips