Resa till Ramundberget

Någon som åkt tåg/buss till Ramundberget sommartid?, snäll tågets reklam i 365 tidningen annonserar om resor dit under sommaren, MEN om man söker på deras sida så finns det inga resor till Ramundberget eller närliggande tågstationer, på deras web nämner dom Röjans station som ett resmål med transfer till Ramundberget, skriver man in i deras sökruta vart man vill och anger ett datum finns inga resor, kan ju vara så att dom inte hunnit uppdatera sin kalender..

Har mailat till dom och frågat men inte fått något svar på 4 dagar, så nu provar jag här om någon åkt med snälltåget till just Ramundberget på somamren?, nyfiken på om man kan börja planera resan dit i sommar :)
 
Måste det vara just Snälltåget? SJ resplus med anslutande bussar brukar funka bra. Det finns några olika rutter med olika många byten.
 
Måste det vara just Snälltåget? SJ resplus med anslutande bussar brukar funka bra. Det finns några olika rutter med olika många byten.
Nope, men tyckte det var märkligt att dom annonserade om resan i annons, och att man inte kunde hitta sen, har nu hittat att det går att resa dit med Snälltåget, men hittar ingen hemresa, kollar SJ resplus istället tor jag.
Tack för tippset :)
 
Jag har åkt SJ + Länstrafiken Jämtland två gånger (bokat via SJs sida så man får Resplus-garanti vid förseningar)

Funkat perfekt båda gångerna.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Varifrån reser du? Härjedalingen direktbuss från Stockholm är bekväm men har tidigare år inte erbjudit resa med hund. Tidtabellerna hittar du via länken i inlägg 2.

Thure
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.