Pumpspänne?

Jag har inhandlat och moddat såna här inför säsongen
http://www.junkyard.se/snow/product.aspx?pid=15680&g=m&m=c&lbid=0&lcid=314
Skall försöka hitta en lite längre tandad rem bara, finns säkert på samma ställe.
Butiken ligger i Överby industriområde, Trollhättan eller på nätet.
// Bengt

Var buntbandet som du använde i fjol för klent?

Har faktiskt ett par lundhags multiskate, kanske ska försöka sig på att modifiera dom. Hur hade ni löst låsningen hör att fixera skridskon i längsled.
 
Jag har inhandlat och moddat såna här inför säsongen


Detta gjorde mig nyfiken. Är det tårem till löshälare du talar om? Det jag funderar över är om denna typ av tårem tål den ständigt återkommande dragbelastning som uppstår då hälen lyfts. Med 'tål' menar jag 'utan att töjas och utan att låshacken förtröttas'. Detta under förutsättning att remmen spänts ned ordentligt med kängan i 'glidläge'.

T
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
viewpic.htm

Ja, buntbandsbindningen höll inte, dels slets tandhacken och dels gick banden av när det blev kallt - men lätt var det - blott 9 g. Blev en hejare på reservskridsko iallafall.
Har inte funderat så mycket på om tandhacken på en 3/4 tumsrem inte skulle hålla, det tror jag dels då det är lite grövre och bättre kvalitet på materialet och för att det ändå blir lite flex i kängan, jag behöver inte pumpa för fullt för att det skall sitta. Men det blir avsevärt tyngre!
Anledningen till att jag vill ha en styv rem är att det tar lite för mycket tid för påtagning av skridskon med en textilrem, man behöver ta av vantar och pilla med en ibland nedisad eller blötsladdrig tygrem
Istester börjar nästa vecka då Ruddalen öppnar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips