Problem med min LegendC

På senare tid har min min trotjänare LegendC börjat krångla ihop med MapSource i datorn. Ibland går det inte att få kontakt överhuvudtaget, men senast jag använde den var det inga problem att tanka över kartorna inför turen, men när jag skall tanka tillbaka färdspåret får jag felmeddelande. Har krånglat lite i Enhetshanteraren med drivrutiner och så. Ibland har jag fått igång det, ibland inte, ser inget system i felen. Kör nu Windows10, men fick samma fel i Windows8. När jag försöker uppdatera drivrutin får jag upp att jag redan kör den bästa. Några tips någon? Vore tacksamt!
/Lars
 
Mapsource slutade uppdateras för länge sedan men fungerar fortfarande bra för mig med Windows 7. Har du testat Basecamp i stället? Finns säkert andra program som funkar för spårhantering också. Eller har du glappkontakt?

Thure
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kan vara glapp, har försökt med lite elektronikspray + att hålla in kontakten, funkar ibland (lyckades till sist få över spåret) För ett tag sen trodde jag att jag hittat felet när jag inaktiverade och aktiverade i Enhetshanteraren och fick igång det. Det piper till när jag sätter i sladden så det verkar som jag har kontakt, vet inte om det kan vara glapp på något stift i kontakten, har försökt med olika sladdar. Är det nån som försökt byta ut en USB-kontakt på GPS-enheten? Var fixar man i så fall en sådan?
Antar att återförsäljaren hellre ser att jag köper en ny, men jag gillar den jag har. Mkt bra batteritid, har det jag behöver
Eller finns det nån annan bra lösning? Jag använder den för att kunna se en detajerad karta (paddling) och logga ett spår(paddling o skridsko). Vill att den ska klara en heldag(min 12 tim) utan laddning
Har inte testat BaseCamp, är den fri att ladda hem? Funkar till äldre enheter
/Lars
 
Har haft flera äldre Garmin Etrex. En Vista HCX fick glapp och en bekant lödde ihop. Finns nån tråd här på Utsidan där ehrsa förklarar hur han gjorde på en äldre 60-modell.

Basecamp bör funka men jag föredrar Mapsource som är mer intuitiv IMHO.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips