Problem med Genius 23?

Undrar om det är någon annan än jag som upplevt problem med Haglöfs Genius 23?
Yttertältet bokstavligen "suger åt sig fukt". På det viset ska det väl inte vara? Jag har även ett Genius 12 och har aldrig upplevt några problem med det tältet och det är äldre och mer använt. Jag vaknade alltså på morgonen och hela tältet hade fullt med vatten inne i. Jag sov själv i tältet och det var strax under nollan. Min kompis använde mitt andra tält och hade inga problem alls!!
Haglöfs har erbjudit sig att kolla på tältet så jag ska ta och skicka in det någon dag framöver, men är detta ett problem som bara jag upplevt eller? Kunde i princip vrida fukten ur yttertältet..
Hade tänkt använda båda tälten på korsika när vi ska vandra GR20 i sommar.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Ja jag börjar fundera på det.. men vad skulle det vara för beläggning? Som sagt 12:an funkar klockrent! Aldrig haft problem med den.. återkommer om 23:an efter att Haglöfs har kikat på det! :)
 
Yttertältet bokstavligen "suger åt sig fukt".
Mitt Genius 23 har fått några hårda nätter och visst - det suger åt sig mer nu än när det var nytt men det skyller jag på slitage ("sandblästring" och UV-strålning). Det brukar ändå torka upp snabbt.
Kan det fungera att spänna upp tältet en torr dag och dra på ett lager impregneringssprej för GoreTex-jackor (överväger det själv för att förbättra vattenavstötningen något)?
 
Mitt Genius 23 har fått några hårda nätter och visst - det suger åt sig mer nu än när det var nytt men det skyller jag på slitage ("sandblästring" och UV-strålning). Det brukar ändå torka upp snabbt.
Kan det fungera att spänna upp tältet en torr dag och dra på ett lager impregneringssprej för GoreTex-jackor (överväger det själv för att förbättra vattenavstötningen något)?

Haglöfs har åtagit sig att kolla på tältet. Har dock inte fått iväg det än.. :(
 
Fått tillbaka tältet.

..äntligen fått iväg mitt Haglöfstält! Väntar bara på besked. Har inte hört något än var över en vecka sedan..

Eller rättare..fått tillbaka ett sprillans nytt yttertält! Bra jobbat Haglöfs! Detta tält verkar fungera bättre i regn..dock har jag MYCKET problem med kondens i 23:an.. Och inga som helst problem med detsamma i 12:an.. Någon som vet vad det kan ha att gra med? Åtgärd?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips