Polycro / krympfilm i Sverige

Hejsan

Jag skulle vilja få tips om var i Sverige man kan köpa Polycro / krympfilm, likt denna: http://gossamergear.com/polycryo-tent-ground-sheets-protection.html

Jag har gjort lite halvtaskiga googlingar, men inte lyckats hitta någonstans där det säljs i mindre partier i Sverige. Gossamer Gears polycro är ju relativt billig för $9, men frakten på $46 känns ju lite väl saftig. Varken packalätt eller backpackinglight.dk hade polycro, vad jag kunde se.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Om du hittar något i Sverige - skriv gärna in var i så fall och vad det såldes under för namn.
 
Jag vet inte om det är samma typ, men jag hittade förnsterisoleringsfim här samt på claes Ohlson. Har dock inte provat själv.
https://www.conrad.se/Isoleringsfol...-m-1-rullar.htm?websale8=conrad-swe&pi=544044

Jag stod och tittade på Biltemas solfilm i lördags och funderade på om den kunde fungera.
De har också en fönsterfilm ser jag nu, men den är några centimeter smalare. Bredden på den du länkar till hos Conrad är mer intressant för mig.

Vad jag förstått så är polycryo och fönsterfilm mer eller mindre samma sak på andra sidan Atlanten. Om det stämmer här törs jag inte säga, men kan vara värt att prova när kostnaden inte är särskilt hög.
 
[QUOTE = "snurte, сообщение: 773995, участник: 85770"]
Я стоял и смотрел солнечный фильм Билтемы в прошлую субботу и задавался вопросом, может ли он работать.
У них также есть оконная пленка, которую я вижу сейчас, но она на несколько сантиметров уже. Ширина той, на которую вы ссылаетесь в Конраде, мне интереснее.

Из того, что я понимаю, поликрио и оконная пленка более или менее одинаковы на другой стороне Атлантики. Если это правда здесь, я не осмелюсь сказать, но, возможно, стоит попробовать, когда стоимость не очень высока.
[/ Цитата]
Jag stod och tittade på Biltemas solfilm i lördags och funderade på om den kunde fungera.
De har också en fönsterfilm ser jag nu, men den är några centimeter smalare. Bredden på den du länkar till hos Conrad är mer intressant för mig.

Vad jag förstått så är polycryo och fönsterfilm mer eller mindre samma sak på andra sidan Atlanten. Om det stämmer här törs jag inte säga, men kan vara värt att prova när kostnaden inte är särskilt hög.
Om du behöver solfilmfönste i olika bredder är detta inte alls ett problem. Solfilm fönster kan beställas enligt dina mått. Ta bara bort dimensionerna och ange rätt dimensioner här https://www.solfilm.online/solfilm-fonster-solskyddsfilm . Stort urval av olika fönsterfilmer och möjligheten att få nödvändigt verktyg gratis.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips