Piratblixt till Nikon F65?

Tja, om man vill ha en "piratblixt" för ca 2000:- som klarar 3D matrix ljusmätning finns det eller skall man försöka leta efter en beg. Nikon SB28? Någon som har några tips eller komentar om för eller nackdelar?
Mvh. nybliven F65 ägare // Sture
 
Blixt

Hej!

Titta lite på Metz´ utbud. Är dåligt uppdaterad på priser och egenskaper men är övertygad om att de är billigare än Nikon original.

/David
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
F65:an har inte 3D-matrix mätning på blixtljuset utan bara "vanlig matrix". Du behöver således inte en SB-28 edyl orginalblixt för att utnyttja F65:an fullt ut. Kan tipsa om METZ 40 AF-4 eller Sunpak PZ4000AF (samma blixt men olika namn). Robusta och bra blixtar, prisvärda.
mvh / matti
 
Nikon sb 50dx kostar ca2200 och finns att köpa hos scandinavianphoto för detta pris. Det är en enkel och kompakt blixt som är användbar tillsammans med F65 inbygda blixt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips