Paracord armband

Henkes

Avslutat
Vad är det med de där paracordarmbanden egentligen? ser de överallt numera. Finns på H&M t.o.m. Är det nån som nånsin flätat upp snöret eller är allt mest nån slags utsmyckning än nått användbart.

Flätar ni ihop det sen också till ett lika tjusigt armband?
 
Poängen är att i ett kompakt format ha tillgång till en mycket användbar lina som man dessutom alltid har till hands. Personligen så anser jag inte att behovet finns i urban miljö eller som ersättare för "riktiga" smycken.

Den mest praktiska varianten är enligt min mening som klockarmband. Slitstarkare material och samtidigt någorlunda bekvämt sådant är svårt att hitta.

~Paul~
 

avslutad210712

Gäst
Helt utanför ämnet men....

Förstod att jag köpte fel *tittar på mitt rödsvarta tennarmband* men mitt är i alla fall jävligt mycket snyggare än paracordvarianten
 
Vad är det med de där paracordarmbanden egentligen? ser de överallt numera. Finns på H&M t.o.m. Är det nån som nånsin flätat upp snöret eller är allt mest nån slags utsmyckning än nått användbart.

Flätar ni ihop det sen också till ett lika tjusigt armband?

Har tagit upp mina ett par gånger, en gång för att förevisa för ungarna vad det skulle vara till och den andra för att ha stumpar som provisoriska ryggsäcksnitar (gammal säck).
Första gången knöt jag ihop det igen men med ryggan slets småbitarna ut så det blev till att tillverka ett nytt.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Använder faktiskt mina som "riktiga" smycken. Eftersom jag gjort de i flera färger får jag dock bara ut ca 1 m rep av varje färg (utom ett som är 2 m), men det finns gott om trevliga skarvknopar i nödfall. Har dock ej behövt prova i verkligheten.

Lite roligt att de har blivit så mainstream att de finns på H&M. Har dock känt på dessa och de är inte mycket att hänga i julgranen...

Bifogar en bild på mina smyckesbetyngda armar (och jag som en gång i tiden inte ens klarade av att ha en klocka på armen).
 

Bilagor

  • armband.jpg
    armband.jpg
    51 KB · Visningar: 1,490

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.